Το Περιστέρι ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικό για τουλάχιστον τρία δεκάλεπτα στην Stark Arena. Ωστόσο, πληγώθηκε από την άμυνά του και γενικότερα από την απόδοση των τριών πρώτων βιολιών της Τενερίφης. Άλλωστε, οι τρεις τους πέτυχαν 82 από τους 97 πόντους της ομάδας τους. Κάπως έτσι ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Πλέον, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον μικρό τελικό της Κυριακής (28/4). Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κάιλ Γκάι με 34 πόντους (6/11 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι Ισπανοί βρήκαν τέσσερις γρήγορους πόντους με τον Χουέρτας στο πρώτο λεπτό. Οι “κυανοκίτρινοι” απάντησαν άμεσα, αρχικά με τους Κασελάκη και Τόμπσον, αλλά και στη συνέχεια με έμμεσο τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς και αιφνιδιασμό του Ράγκλαντ, για το 10-6 (3′). Ο Σέρβος φόργουορντ συνέχιζε να δίνει λύσεις επιθετικά και σε συνδυασμό με τις πρωτοβουλίες του Αμερικανού γκαρντ, η ελληνική ομάδα έφτασε στο +5 (16-11, 8′). Με έξι προσωπικούς πόντους ο Σερμαντίνι ανέτρεψε την κατάσταση κι έφερε τους τυπικά γηπεδούχους μπροστά (19-18, 9′). Στο τελευταίο λεπτό ο Γουίλιαμς με ένα τρίποντο και ο Λαβ με ένα δίποντο στην εκπνοή έστειλαν το Περιστέρι πίσω στον πάγκο του με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (23-19).

Το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο ήταν ίδιο με εκείνο της πρώτης, μιας και το γρήγορο 4-0 των Ισπανών έφερε το ματς ξανά στα ίσα (23-23, 11′). Ωστόσο, οι παίκτες του Σπανούλη δεν πτοήθηκαν και για ακόμα μία φορά ξέφυγαν, οδηγούμενοι από την καλή τους άμυνα, η οποία τους χάρισε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (29-25, 14′). Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Τενερίφη έφτασε στο +3 (43-40) μετά από πάρα πολλή ώρα, όταν έμεναν 31.3″ για το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Βιντορέτα σκόραρε κυρίως με βολές που τις έδιναν οι διαιτητές και προκαλούσαν τις αντιδράσεις της εξέδρας. Ο Ράγκλαντ μείωσε με δίποντο στα 4.4″, στέλνοντας άπαντες στα αποδυτήρια με τη διαφορά στον έναν (43-42).

Η τρομερή τριάδα της Τενερίφης… έκοψε τα φτερά του Περιστερίου

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέο τρίποντο του εξαιρετικού Γκάι (46-42), όμως η ελληνική ομάδα απάντησε άμεσα. Αρχικά ένα δύσκολο σουτ του Λαβ, έπειτα δύο βολές του Τόμσον και στο τέλος ένα έμμεσο τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς γύρισαν… τούμπα την κατάσταση (49-46, 22′). Ο… καυτός Γκάι ισοφάρισε εκ νέου (49-49, 23′), φτάνοντας στους 20 προσωπικούς πόντους πολύ γρήγορα. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά ισορροπημένο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Σε στιγμές που ο κλοιός… έσφιγγε, το Περιστέρι βρήκε κρίσιμους πόντους από μεγάλα τρίποντα του Πουλιανίτη (62-60, 28′). Ο Σερμαντίνι φόρτωσε το κυανοκίτρινο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα η Τενερίφη να την κλείνει στο +6 (66-60).

Οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν με ένα 5-0 σερί, χάρη σε ένα σπουδαίο τρίποντο του Χουγκάζ, μειώνοντας έτσι στον έναν (66-65, 31′). Το σύνολο του Βιντορέτα συνέχιζε να βασίζεται σε τρεις παίκτες, φτάνοντας έτσι ξανά στο 73-67. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 33 λεπτά, οι Γκάι, Χουέρτας και Σερμαντίνι είχαν 62 από τους 73 πόντους της ομάδας τους. Οι Ισπανοί για πρώτη φορά βρέθηκαν μπροστά με εννέα πόντους (77-68), πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, αλλά τα συνεχόμενα φάουλ που καταλόγιζαν οι διαιτητές στους αντιπάλους τους, ουσιαστικά… τελείωσαν το ματς.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως το Περιστέρι πλησίασε ξανά στους πέντε (90-85), με ενάμιση λεπτό στο ρολόι. Το νέο τρίποντο του Πουλιανίτη ήχησε τη “σάλπιγγα” της αντεπίθεσης. Έπειτα βγήκε η άμυνα και στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Ντάνγκουμπιτς πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο για το 90-88. Αμέσως μετά, οι διαιτητές απέβαλλαν τον Ράγκλαντ με πέμπτο φάουλ στα 47.5″. Ο Χουέρτας ευστόχησε σε δύο βολές για το 92-88, ενώ ακολούθησε άλλη μία του Γκάι μετά από τεχνική ποινή. Στην επίθεση, ο Μήτρου-Λονγκ κέρδισε τρεις βολές και μείωσε σε 93-90 με 40″ να απομένουν. Τη μεγάλη επίθεση των Ισπανών πήρε ο Γκάι, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο όμως ο Σάστρε βρήκε δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 95-90 στα 16.7″. Ο Λαβ κέρδισε βολές αμέσως μετά, αλλά αστόχησε στην πρώτη. Στη συνέχεια δύο βολές του Μήτρου-Λονγκ κατέβασαν τη διαφορά στους δύο (95-93), αλλά ο Χουέρτας την ανέβασε στους τέσσερις με τον ίδιο τρόπο στα 6″. Κάπως έτσι, η Τενερίφη επικράτησε με 97-93 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-42, 66-60, 97-93