Με τους Καϊρί Ίρβινγκ -κυρίως- και Λούκα Ντόντσιτς -δευτερευόντως- να βρίσκονται σε μέτριο βράδυ, οι Τεξανοί ναι μεν προηγήθηκαν με 11 (54-43) στο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τους Θάντερ. Οι “κεραυνοί” είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τον Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους, ενώ κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Για το σύνολο του Τζέισον Κιντ ξεχώρισε ο Πι Τζέι Ουάσιγκτον με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ που δεν… έφτασαν στην ομάδα του.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο η διαφορά σχεδόν… χάθηκε μιας και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -4 (69-65). Στην τελευταία περίοδο η εικόνα ήταν αντίστοιχη, με την ανατροπή να έρχεται λίγο πριν το φινάλε. Πάντως, με το σκορ στο 96-94 οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 10″ πριν το τέλος, με τον Ντόντσιτς στη γραμμή την βολών. Ωστόσο, ο Σλοβένος έχασε την πρώτη του προσπάθεια και το μόνο που κατέφερε ήταν να κατεβάσει τη διαφορά στον πόντο, με αποτέλεσμα να… ενταθεί το “fouling game” στα τελευταία δευτερόλεπτα κι εν τέλει να έρθει το μπρέικ.

Κάπως έτσι, η Οκλαχόμα Σίτι ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2, δίνοντάς της νέο ενδιαφέρον. Πλέον, οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στο “Paycom Center” για το Game 5, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης (16/05, 04:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 30-20, 54-43, 69-65, 96-100

Ντάλας Μάβερικς (Τζέισον Κιντ): Ουάσινγκτον 21 (5/11 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (1/5 τρίποντα), Γκάφορντ 10, Ίρβινγκ 9 (4/11 σουτ, 9 ασίστ), Ντόνσιτς 18 (6/20 σουτ, 2/9 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 λάθη), Χάρνταγουεϊ 6 (2), Λάιβλι 7, Γκριν 3 (1), Έξουμ 5 (1)

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (Μαρκ Ντέινιο): Χόλμγκρεν 18 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζαλ. Γουίλιαμς 14 (5/19 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 34 (8 ριμπάουντ), Γκίντι 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Ντορτ 17 (3/10 τρίποντα), Τζέιλ. Γουίλιαμς, Κ. Γουίλιαμς, Τζο, Γουίγκινς 6, Γουάλας 6 (2).//Α.