Ο Άρης κατάφερε να… σπάσει το ρόδι στις εγχώριες διοργανώσεις, μιας και πήρε την πρώτη του νίκη σε πέντε αγώνες για πρωτάθλημα και Σούπερ Καπ. Πρωταγωνιστής στην πρώτη αναμέτρηση της 3ης “στροφής” της Basket League ήταν ο Λάντερς Νόλεϊ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς έχουν πλέον ρεκόρ 1-2, ενώ οι αντίπαλοί τους… έπεσαν στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά στο ματς, με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 πριν καν τη συμπλήρωση του τετραλέπτου. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να επανέλθουν και βρήκαν κάποια καλάθια, όμως το ντεμαράζ του Νόλεϊ διαμόρφωσε το 23-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, αν και ο εκπληκτικός ρυθμός του Άρη είχε κοπάσει ξεκάθαρα. Ο Ντε Τζούλιους βοηθούσε τους “κίτρινους” στο σκοράρισμα, όμως οι Πατρινοί μείωναν σταδιακά τη διαφορά (29-23, 14′). Μάλιστα, έφτασαν και στο -1 (32-31, 17′), μετά από δύο τρίποντα του Γουόκερ κι ένα λέι απ του Ερνάντες. Η συγκεκριμένη εξέλιξη… αφύπνισε την ομάδα του Καστρίτη, η οποία ξέφυγε ξανά στο +8 χάρη στους Τολιόπουλο και Νόλεϊ.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις σε ότι αφορά τα πεπραγμένα στο παρκέ. Ο Άρης διατηρούσε τη διαφορά σε επίπεδα κοντά στους δέκα πόντους (56-48, 27′), ενώ ο Προμηθέας προσπαθούσε να πλησιάσει, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Βαρνάντο. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στην τελευταία περίοδο με διάθεση να… καθαρίσουν το ματς κι έφτασαν γρήγορα στο +14 (70-56), με τους Ντε Τζούλιους και Ρόμπερτς να κάνουν… ότι θέλουν στο παρκέ. Μάλιστα, δεν άργησε να έρθει και το +15 (75-60). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το υπόλοιπο ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Basket League: