To ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Άρη να έχει σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Με καλάθια των Ρόμπερτς, Γούντμπερι και Τολιόπουλου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 5-1 και 7-3, ενώ λίγο μετά ο Νόλεϊ έκανε το 9-5 για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη. Όμως, ο Κολοσσός πήρε σταδιακά τον έλεγχο του ματς, δια χειρός Οντίζ Τόνι. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε επτά πόντους μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου και οι Ροδίτες πέρασαν μπροστά με 10-9. Μετά ανέλαβαν δράση οι Οκόρο και Μπιλλής για να γίνει το 15-11 στο 7′. Περισσότερα από τρία λεπτά πέρασαν χωρίς να ευστοχήσει σε σουτ ο Άρης, ο οποίος δέχθηκε ένα επιμέρους 10-2. Τελικά, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη περισσότερο στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Μπιλλή να ευστοχεί για τρεις και να διαμορφώνει το 23-15 στο 10′.

O αρχηγός του Κολοσσού ήταν “καυτός” και με καλάθι στην αρχή της δεύτερης περιόδου έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σύνολο του Γιώργου Σιγάλα, διαμορφώνοντας το 25-15. Οι Κολοβέρος και Πετρόπουλος δεν επέτρεψαν στον Άρη να κατεβάσει τη διαφορά. Αντίθετα, οι Σλαφτσάκη και Οντίζ Τόνι, παρά τα τρίποντα των Νόλεϊ και Μποχωρίδη, έστειλε τον Κολοσσό στο +13 (36-23) στο 16ο λεπτό του αγώνα. Οι “κίτρινοι” δεν είχαν τον τρόπο να μειώσουν την απόσταση στο σκορ, αν και οι Ντε Τζούλιος, Μποχωρίδης βρήκαν στόχο. Ο Γκάουντλοκ έβαλε τους επτά τελευταίους πόντους του Κολοσσού στο πρώτο μέρος, το οποίο έκλεισε με τους Ροδίτες να βρίσκονται στο +15 (43-28).

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο ματς, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Νέλσον με δύο τρίποντα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά υπέρ του Κολοσσού, κάνοντας το 49-30, στο 21′. Ο ίδιος παίκτης έβαλε ακόμη ένα μακρινό σουτ, για το 54-35 στο 23′. Εκεί, σα να γύρισε ο… διακόπτης για τον Άρη, ο οποίος έκανε σερί 8-0 με πόντους από Γούντμπερι, Ντε Τζούλιους, Χατζηδάκη και Τολιόπουλο για το 54-43 στο 26′. Οι Πετρόπουλος και Κολοβέρος έδωσαν σημαντικές επιθέσεις λύσεις για τον Κολοσσό, αλλά οι “κίτρινοι” είχαν το μομέντουμ της αναμέτρησης και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, με τον Ντε Τζούλιους να κάνει το 62-53 στο 28′. Ο Γκάουντλοκ έστειλε τους γηπεδούχους στο +14 (67-53) στο 29′, αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη να μειώνει στους εννέα (67-58), βάζοντας 30 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-28, 67-58, 84-85