Ματσάρα από τις λίγες στους Ζωσιμάδες! Πέντε γκολ, δύο ανατροπές στο σκορ και πάρα πολλές συγκινήσεις επιφύλασσε το παιχνίδι που βρήκε τελικά νικητές τους γηπεδούχους χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ροδρίγο Εραμούσπε στο 78΄. Όμως για να φτάσει το παιχνίδι εκεί, είχαν γίνει πολλά…

Χωρίς νίκη από τις 7 Ιανουαρίου (!) στο πρωτάθλημα, οι Γιαννιώτες ήξεραν πως η νίκη ήταν περίπου υποχρεωτική αν δεν ήθελαν να μπλέξουν σε περιπέτειες. Έτσι το 1-0 του Παμλίδη στο 14΄ ήταν ό,τι ακριβώς χρειάζονταν για να αναπνεύσουν πιο άνετα, υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Χουάνπι ο οποίος με γλυκό αριστερό πλασέ από το ύψος της περιοχής τιμώρησε το πούλημα της μπάλας των γηπεδούχων και ισοφάρισε μόλις 10 λεπτά μετά. Το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο, όμως ήταν φανερό πως το ματς είχε ακόμα πολά να δώσει.

Οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που χτύπησαν πρώτοι χάρη σε φανταστικό χτύπημα φάουλ του Χουάνπι, ο οποίος στο 56΄ έστειλε τη μπάλα συστημένη στον Νίκο Καρέλη που με κοντινή προβολή έγραψε το 1-2. Όπως όμως και στο πρώτο μέρος, έτσι και αυτή τη φορά το προβάδισμα μίας εκ των δύο ομάδων δεν έμελλε να κρατήσει πολύ. Μια ακατανότητη ενέργεια του Μλάντεν να αμυνθεί με τα χέρια τεντωμένα έφερε πέναλτι, ο Εραμούσπε αστόχησε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ελλάδα, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Παμλίδης με φανταστικό σουτ έγραψε το 2-2 στο 62΄!

Το φινάλε του δράματος γράφτηκε στο 74ο λεπτό: ο Εραμούσπε είχε δοκάρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR για χέρι του Μάντισον και μετετράπη σε νέο πέναλτι. Ο Εραμούσπε δεν πτοήθηκε από την προηγούμενη αστοχία του, πήρε φόρα από τα 11 μέτρα και εκτελώντας εύστοχα έγραψε το τελικό 3-2.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στάικος): Τσιντώτας – Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος – Ροσέρο (87′ Μπορταγκαράι) , Λιάσος (50′ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (82′ Τζίμας) – Παμλίδης – Μπαλάν

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Ανέστης – Αποστολάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς (68′ Αναστασόπουλος) – Ντίας, Μάρτενσον (84′ Μπουζούκης), Ξενιτίδης (71′ Ντουάρτε) – Χουάνπι (84′ Πέδρο), Κολοβός (84′ Σενγκέλια) -Καρέλης