356785456789234567890

Στα πλαίσια της α΄ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας ο Α.Ο. Νέας Αρτάκης ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε δίκαια την νίκη -πρόκριση με 3-0 απέναντι στην γηπεδούχο ομάδα της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου.

Η εμπειρία του Α.Ο. Νέας Αρτάκης μέτρησε καθοριστικά, αφου η ομάδα της Εύβοιας μπόρεσε και πέρασε από την έδρα της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει στο γηπεδό της τον Παναργειακό.

Μία κατηγορία ανώτερος ο Α.Ο Νέας Αρτάκης (πέρυσι στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής (2ος όμιλος) τερμάτισε στη 2η θέση έχοντας δυο βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο)!! Αξίζει να αναφερθεί ότι η προετοιμασία του συλλόγου ξεκίνησε από τις 30 Ιουλίου με αρκετά φιλικά ματς.

Από την άλλη μεριά οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης προσπάθησαν από την δική τους πλευρά έχοντας και την συμπαράσταση των φιλάθλων της, όμως δεν μπορούσαν για το κάτι παραπάνω. Άλλωστε η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε εδώ και 10 ημέρες την προετοιμασία ( με ελάχιστες προπονήσεις), δίχως καν φιλικό αγώνα, και φυσικά η ομάδα του Αγρινίου αγωνίζεται στην Α΄κατηγορία της ΕΠΣΑ.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι ομάδα της Αρτάκης. Ο Καλλέργης είχε σουτ στο δοκάρι στο 13΄και δυο λεπτά αργότερα ο Φατιόν ανοίγει το σκορ για τον Α.Ο. Νέας Αρτάκης.

Θετικός σχεδόν σε κάθε του επέμβαση απομάκρυνε κάθε κίνδυνο προς την εστία του ο  Ανδρέας Ρόκκος αλλά η ανωτερότητα των παιχτών του Α.Ο. Νέας Αρτάκης ήταν εμφανής στο γήπεδο, και η πίεση ασφυκτική προς την εστία του.

Στο 25΄ διαγώνιο σούτ του Παπαγγέλη απο την γωνία της περιοχής και δεξιά αποκρούει ασθενώς ο Ρόκκος και στη συνέχεια απομακρύνει ο Ρούσσης, ενώ στο 28΄ διαγώνιο σουτ απο δεξιά του Παπαδάκη απομακρύνει δύσκολα ο Ρόκκος .

Και παλι ο Ρόκκος στο 39΄ απομακρύνει το σουτ του Παπαδάκη.

Στο 40΄οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν το δεύτερο γκολ. Ο Πολίτης εκτελεί το κόρνερ και ο προωθημένος Τσούπρος πιο ψηλά απο όλους πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-2 ) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με κατοχή μπάλας και φάσεις για γκολ. Στο 65΄σουτ του Κοροβέση στο δοκάρι, ενώ στο 74΄ τετατέτ Παπαδάκη με τον Ρόκκο, εντυπωσιακά απομακρύνει ο τερματοφύλακας της «Ένωσης». Ένα λεπτό αργότερα κεφαλιά του Κάνουλα από σέντρα του Παπαδάκη ελάχιστα άουτ, ενώ στο 81΄ο Παπαδάκης με σουτ από πλάγια διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο Γιώργος Γιάκος έριξε στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και δύο νέα παιδιά που προέρχονται απο τις ακαδημίες της και πέρυσι αγωνίζονταν στην Β΄ομάδα, τους 16χρονους Ακαρέπη και Γκρίζη, Οι δύο νεαροί ποδοσφαιριστές έκαναν το ντεμπούτο τους σε επίσημο αγώνα της πρώτης ομάδας, και μάλιστα σε αγώνα του κυπέλλου ελλάδας.

Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας) – Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αχαΐας), Παλούμπης (Αχαΐας).

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Α.Ε. Αγίου Δημητρίου (Γιώργος Γιάκος): Α. Ρόκκος, Σπυριλιώτης (46΄Καλοκαίρης), Κάππας, Α. Ρόκκος, Προβίδας (70΄Ακαρέπης), Αλπέντζος, Κ. Κοκκώνης, Ρούσσης, Πριόβολος (85΄Γκρίζης) , Αντωνόπουλος (85΄Κοκώνης) , Πανταζή (66΄Καλλιακμάνης)

Α.Ο. Νέας Αρτάκης (Γιώργος Κούτσης): Α. Τσεκούρας, Παπαγγελής, Κατσογιάννης (56΄Γεωργίου) , Τσούπρος, Καλλέργης, Λάμπρου (46΄Κοροβέσης), Παπαδάκης (83΄Σπύρου), Φατιόν (66΄Γιαλεδάκης) , Πολίτης, Στασινόπουλος (83΄Φισκατώρης), Κάνουλας