[ad_1]

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα του από την ΑΕΚ και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο “Γ.Καραϊσκάκης”, επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-2 για την 10η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός εν αναμονή της απόφασης για την έφεση που έκαναν οι “ερυθρόλευκοι” για όσα έγιναν στο ντέρμπι “αιωνίων”.

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση σήμερα στο “Γ.Καραϊσκάκης” και κατάφερε να… διαλύσει τον Ολυμπιακό με 4-2. Από δυο γκολ σημείωσε ο Τόμας για τον “Δικέφαλο”, και από ένα ακόμη πρόσθεσαν Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ, με τους Θεσσαλονικείς να βγάζουν αντίδραση μετά από την ήττα από την ΑΕΚ στη Φιλαδέλφεια.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με διάθεση να πιέσει ψηλά τον ΠΑΟΚ, χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια σπουδαία φάση. Στο 13ο λεπτό, η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στους “ερυθρόλευκους”, με τον Φορτούνη να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” θέλησε να βρει χώρους από αντεπιθέσεις, όμως ο Πορόζο ήταν καταλυτικός για τους γηπεδούχους. Στο 23′, οι Πειραιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Ποντένσε δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά σε διπλή προσπάθεια τον Κοτάρσκι. Οι φιλοξενούμενοι στο 26ο λεπτό “απάντησαν” με μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπάμπα γύρισε στον Κουλιεράκη, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ. Παρά την “υπεροχή” του Ολυμπιακού στο ματς, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Στο 39ο λεπτό, ο Μπάμπα έκανε τη σέντρα, ο Ζίβκοβιτς έπιασε το σουτ στην περιοχή, ο Πασχαλάκης δεν αντέδρασε σωστά και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ. Το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πάλεψε να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως χωρίς αποτέλεσμα και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα, με τον “Δικέφαλο” να έχει το ισχνό προβάδισμα.

Ο πανηγυρισμός του Ζίβκοβιτς μετά το τέρμα που σημείωσε στο 39ο λεπτό στο “Γ.Καραϊσκάκης”. (EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο και το δεύτερο μέρος, πιέζοντας αρκετά την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Η πρώτη φάση ήρθε στο 47′ από τον Φορτούνη, του οποίου το σουτ ήταν αδύναμο και κατέληξε άουτ. Ο ΠΑΟΚ… ισορρόπησε την κατάσταση και στο 54ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά την ανατροπή του Πορόζο στον Ζίβκοβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπράντον Τόμας, ο οποίος νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-0. Στην επόμενη φάση, ο Ελ Κααμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε άμεσα λόγω οφσάιντ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των “ερυθρολεύκων” και στο 66ο λεπτό, ο Μουργκ βρήκε τον Τόμας και εκείνος σε κενή εστία, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Παρά το γεγονός πως ο ρυθμός του ματς έπεσε, ο “Δικέφαλος” βρήκε τους χώρους να πετύχει ακόμα άλλο ένα τέρμα. Στο 78ο λεπτό, ο Κωνσταντέλιας πραγματοποίησε απίστευτη ενέργεια, πέρασε τον Πασχαλάκη και με τακουνάκι “βρήκε” τον Οζντόεφ, ο οποίος έκανε το 4-0 άνετα. Ο Ολυμπιακός ανέβασε “στροφές” και στο 86ο λεπτό βρήκε το γκολ της… τιμής. Ο Καρβάλιο έδωσε στον Φορτούνη και εκείνος με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ, νίκησε τον Κοτάρσκι για το 4-1. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να μειώσουν περισσότερο στις καθυστερήσεις, όμως η κεφαλιά του Σολμπάκεν μετά τη σέντρα του Σκάρπα, πήγε δίπλα από το δοκάρι του ΠΑΟΚ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, ο Μασούρας κατάφερε να σκοράρει για να μειώσει σε 2-4, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 86′ Φορτούνης, 90’+8′ Μασούρας / 39′ Ζίβκοβιτς, 56′, 66′ Τόμας (πεν.), 78′ Οζντόεφ
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Έσε, 57′ Ρέτσος, 76′ Καμαρά / 57′ Τόμας, 90’+2′ Κοτάρσκι
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Από το 0-4 του Ιανουαρίου του 1976, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καταφέρει να πετύχει στο Καραϊσκάκη περισσότερα από δύο γκολ σε βάρος του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι (64′ Σολμπάκεν), Ρέτσος, Πορόζο, Ροντινέι, Έσε (82′ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (45′ Μασούρας), Ποντένσε (72′ Σκάρπα), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (72′ Γιόβετιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (89′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (89′ Σβαμπ), Μουργκ, Ζίβκοβιτς (89′ Τζίμας), Τάισον (72′ Κωνσταντέλιας), Τόμας (82′ Ντεσπότοφ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη Super League: