Η “Φούρια Ρόχα” αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στο Ουζμπεκιστάν πήρε τη νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 29ο λεπτό με τον Πούμπιλ. Το Ουζμπεκιστάν ωστόσο είχε απάντηση και λίγο πριν ο διαιτητής στείλει της δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου ο Σομουρόντοφ από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Γκόμες που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο 23χρονονς τέσσερα λεπτά αργότερα εξιλεώθηκε, καθώς με άψογο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην “Φούρια Ρόχα” (2-1). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την Ισπανία να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.//ΝΚ