462548362 1580860566159080 1239863327031407031 n

Εντυπωσιακή ήταν η επανεμφάνιση του Αχελώου Αγγελοκάστρου ύστερα απο αρκετά χρόνια απουσίας απο το τοπικό ποδόσφαιρο. Πέραν του αγωνιστικού, θετική εντύπωση προκάλεσε η μεγάλη προσέλευση του κόσμου που δείχνει ότι είναι κοντά στην ομάδα του χωριού.

Ρεπορτάζ-Φωτογραφίες: Άγγελος Πολύζος

Ο Αχελώος στηριζόμενος στην εμπειρία κάποιων ποδοσφαιριστών, όπως ο Δημήτρης Μπακογιάννης, με παραστάσεις σε μεγαλύτερες κατηγορίες, νίκησε την νεανική ομάδα της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου Β’ με σκόρ 3-0 και έδειξε ότι θα είναι ένα απο τα φαβορί για την άνοδο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Μπακογιάννη, όταν μετά απο κόρνερ του Λάμπρου Ζαλοκώστα η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον σκόρερ που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 14′ ένα πολύ καλό σούτ του Κωσταρά φεύγει άουτ, ενώ στο 19′ ο Κυριαζής φεύγει στην αντεπίθεση αλλά απέναντι απο τον Τσιλίκα σουτάρει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 31′ ο Αλεξόπουλος κάνει το δυνατό σούτ λίγο έξω απο την περιοχή και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασίου. Το κόρνερ απο αριστερά αναλαμβάνει να το εκτελέσει ο Ευστ. Μήλας, στο πρώτο δοκάρι ο Ζαλοκώστας πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στον ξεμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι Μπακογιάννη που δεν δυσκολεύεται απο κοντά να την στείλει στα δίχτυα με πλασέ, διπλασιάζοντας τα γκόλ της ομάδας, και τα δικά του.

Στο 35ο λεπτό ένα καλό σούτ του Ακαρέπη φεύγει άουτ, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 56′ ένα καλό σούτ του Μπακογιάννη φεύγει άουτ, για να έρθει στο 69ο λεπτό ο Κολομπάτσος να γράψει με σούτ το 3-0, ολοκληρώνοντας την καλή ατομική προσπάθεια απο αριστερά του Κωνσταντή, που ξεκίνησε απο το κέντρο μπήκε στην περιοχή και έσπασε την μπάλα στον σκόρερ.

Στο 88′ ένα σούτ του Σ. Μήλα μέσα απο την περιοχή μπλοκάρει ο Αθανασίου, να να έρθει στο 90′ ο Νικολέτας να δημιουργήσει την καλύτερη φάση του μάτς για τους φιλοξενούμενους, όταν απο το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει ένα γυριστό σούτ, η μπάλα παίρνει ύψος και προλαβαίνει ο Τσιλίκας πριν καταλήξει στα δίχτυα να την βρεί λίγο να την στείλει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζόρτζ Μπάλντοκ

Διαιτητής: Πατρόπουλος – Βοηθοί: Καζανάς, Ξύστρας

Συνθέσεις ομάδων:

Αχελώος Αγγελοκάστρου (Μπακογιάννης): Τσιλίκας, Μπιστιντζάνος (58′ Κολομπάτσος), Κωνσταντής (70′ Σταμούλης), Παπαγεωργίου, Σαγάνας, Αλεξόπουλος, Ευ. Μήλας (77′ Σ. Μήλας), Ζαλοκώστας (46′ Σ. Μπούτιβας), Κωνσταντίνου (46′ Αλεξάκης), Μπακογιάννης, Τεκίδης

Α.Ε. Αγίου Δημητρίου Β’ (Παναγιώτου): Α.Αθανασίου, Νικολέτας, Κουμπαρούλης, Π. Αθανασίου, Πατσιαλός, Κωσταράς, Κούρτης (66′ Λιοπύρης), Ακαρέπης (87΄Μακροζαχόπουλος), Κυριαζής, Γκρίζης, Καρράς  (70′ Πανίτσας)