Ο Παναθηναϊκός είναι το μεγάλο φαβορί για να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όμως στη ρεβάνς σίγουρα η ΤΣΣΚΑ Σόφιας θα είναι περισσότερο υποψιασμένη και μελετημένη.

Το πρώτο σετ ήταν ένας υγιεινός περίπατος για τα κορίτσια του Ντράγκαν Νέσιτς, καθώς το κατέκτησαν με το επιβλητικό 25-7, με τη φιλοξενούμενη ομάδα, να δείχνει ανήμπορη ν’ αντιδράσει.

Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ Σόφιας ανέβασε την απόδοσή της, πήρε προβάδισμα με σκορ 2-7, όμως το “τριφύλλι” σοβαρεύτηκε και με όπλο το μπλοκ, πήρε και το δεύτερο σετ με σκορ 25-17.

Πλέον η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Παναθηναϊκού, που χωρίς να πιεστεί σε μεγάλο βαθμό, πήρε την καθαρή νίκη με 3-0, με το σκορ του τελευταίου σετ να είναι 25-16, με τις παίκτριες του Νέσιτς να πανηγυρίζουν την πρώτη τους φετινή νίκη.//ΔΜ