Φινάλε βγαλμένο από το… παρελθόν είχε η πρώτη φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού ενόψει της νέας σεζόν. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν υπολόγιζε στους Φουρνιέ, Φαλ, Έβανς, Πετρούσεφ και Γουίλιαμς-Γκος, όμως ενισχύθηκε με τον… Γιώργο Πρίντεζη. Ο παλαίμαχος άσος φόρεσε το “15” για τελευταία φορά και σημείωσε το νικητήριο καλάθι της αναμέτρησης, με τον γνωστό του τρόπο, αναγκάζοντας άπαντες -επισήμους και μη- να σηκωθούν από τη θέση τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στην αρχική του πεντάδα τους Βιλντόζα, Ντόρσεϊ, Πίτερς, Βεζένκοφ και Ράιτ. Η αναμέτρηση άρχισε με εύστοχο τρίποντο του Βούλγαρου φόργουορντ και το ΣΕΦ πήρε… φωτιά, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται από το πρώτο καλάθι του 29χρονου άσου, μετά την επιστροφή του στην ομάδα από το ΝΒΑ. Oι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 13-13. Εκεί, η Μακάμπι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το +5 (18-13), όμως ο Ολυμπιακός λειτούργησε αποτελεσματικά και στις δύο πλευρές, κλείνοντας με προβάδισμα (20-18) την πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τους Ισραηλινούς να είναι καταιγιστικοί και να τρέχουν σερί 12-0, παίρνοντας διψήφια διαφορά, με το σκορ να είναι στο 30-20 στο 14′. Μετά από τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα στο σημείο αυτό, οι παίκτες του Ολυμπιακού βελτίωσαν την απόδοσή τους, ελέγχοντας το τρανζίσιον παιχνίδι της ομάδας του Όντεντ Κάτας. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν στόχο στα μακρινά σουτ, αλλά μείωσαν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Φιλική νίκη δια χειρός Πρίντεζη και “σεισμός” στο ΣΕΦ
(EUROKINISSI)

Η αρχή της τρίτης περιόδου ήταν παρόμοια με εκείνη της προηγούμενης, καθώς η Μακάμπι επέστρεψε από τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας καλύτερο ρυθμό αγωνιστικά κι αυτό μετουσιώθηκε σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι Ισραηλινοί λειτούργησαν πολύ καλά στο μπροστινό κομμάτι του παρκέ και βρέθηκαν στο +12 (54-42) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει, βελτιώνοντας την άμυνά του και με τον ΜακΚίσικ να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, καθώς πέτυχε buzzer-beater τρίποντο από πολύ μακριά, μειώνοντας σε 62-60.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι. Μάλιστα, στο 33′ πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, έπειτα από πολλή ώρα, με το σκορ να είναι στο 67-66. Η Μακάμπι ισοφάρισε σε 74-74 και ο Πρίντεζης ξεσήκωσε το ΣΕΦ με τρίποντο, κάνοντας στο 77-74 στο 37′. Οι Ισραηλινοί πήραν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με 83-79, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Λόιντ. Ο Ντόρσεϊ μείωσε με τρίποντο και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πρίντεζης με… πεταχτάρι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62, 84-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ράιτ 1, Μήτρου-Λονγκ 5 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Βιλντόσα 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 8 (2/5 τρίποντα) Πίτερς 5 (1/4 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 10 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 19 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Χοαρντ, Σίμονς, Λόιντ 21 (8/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μένκο 2, Σόρκιν 13 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ρέιμαν, ΝτιΜπαρτολομέο, Ριβέρο 5, Κοέν 3, Ράντολφ 6, Γιοκουμπάιτις 11 (4/9 δίποντα), Γκέιμπριελ 6, Μπλατ 12 (2/3 τρίποντα).

Φιλική νίκη δια χειρός Πρίντεζη και “σεισμός” στο ΣΕΦΦιλική νίκη δια χειρός Πρίντεζη και “σεισμός” στο ΣΕΦ