Χωρίς να πατήσει γκάζι σε μεγάλα διαστήματα, η Αγγλία επικράτησε αρκετά εύκολα με 3-1 της Φινλανδίας και πλέον ισοβαθμεί με την Εθνική μας στην κορυφή του 2ου ομίλου του Nations League, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η Αγγλία είχε υψηλό ποσοστό κατοχής στο ξεκίνημα και στην πρώτη της ευκαιρία κατόρθωσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αποβάλλοντας εν μέρει το βάρος που κουβαλούσε από την ήττα από την Εθνικής μας ομάδα στο Γουέμπλεϊ. Στο 18ο λεπτό, ο Τζακ Γκρίλις ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Άνχελ Γκόμες. Στη συνέχεια, οι Φινλανδοί βρήκαν τις στιγμές τους για να ισφαρίσουν, αλλά ο Γιένσεν δεν τα κατάφερε σε δύο περιπτώσεις, στο 38΄ και στο 57΄. Αφού δεν πλήρωσαν τη νωθρότητά τους, οι Άγγλοι “καθάρισαν” το παιχνίδι στο 74ο λεπτό με γκολ του Αλεξάντερ Άρνολντ. Στο 84΄, ο Ντέκλαν Ράις διαμόρφωσε το 3-0, ενώ οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Χόσκονεν στο 88΄.

Φινλανδία: Χραντέτσκι, Ορόνεν, Άλχο, Ιβάνοφ, Χόσκονεν, Καμαρά, Πελτόλα, Σούλερ, Γιένσεν, Κέσκινεν, Κάλμαν.

Αγγλία: Χέντερσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Γκέχι, Γουόκερ, Ράις, Γκόμες, Γκρίλις, Μπέλιγχαμ, Πάλμερ, Κέιν.