Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με το εκκωφαντικό 111-96 της Μπασκόνια στο”Ulker Sports And Event Hall” για την 27η αγωνιστική της Euroleague και πήρε… προβάδισμα εισόδου στα πλέι οφ.

Σε ένα παιχνίδι με φανταστικό ρυθμό, η Φενερμπαχτσέ πετούσε… φωτιές στην επίθεση. Με τον “μαέστρο” Νικ Καλάθη σε φανταστικό βράδυ (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ), οι Τούρκοι πήραν τη νίκη που τους ανέβασε στο 16-11, ενώ έριξε τους Βάσκους στο 14-13. Ο Έλληνας γκαρντ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του ματς, ενώ έγραψε και ιστορία, φτάνοντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη στην κορυφή της λίστας όλων των εποχών στα κλεψίματα.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό και η συγκομιδή του έμοιαζε περισσότερο με ημιχρόνου. Αμφότερες οι ομάδες ήταν εξωφρενικά εύστοχες έξω από τα 6 μέτρα και 75 εκατοστά. Συγκεκριμένα, η Φενέρ μετρούσε 5/5 τρίποντα και η Μπασκόνια 6/8. Ο Μαρίνκοβιτς και ο Ντίεθ είχαν βρει ρυθμό από νωρίς, έχοντας 11 και 9 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους δεν ξεχώριζε κάποιος στο σκοράρισμα, όμως ο Καλάθης τους… κουβαλούσε με 5 πόντους και 6 ασίστ. Οι Βάσκοι πάντως έκλεισαν την περίοδο στο +2 (32-24). Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν διαφορετική, με τους συνολικούς πόντους να… ξεπερνούν τους 100 πριν το ημίχρονο. Ο Σέστινα… ανέβηκε για τους Τούρκους, φτάνοντας τους 11 πόντους, ενώ είχαν σκοράρει 20 παίκτες (10 για κάθε ομάδα). Εν τέλει, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια στο +1 (55-54).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το ρυθμό να συνεχίζει να είναι… εκκωφαντικός. Οι γηπεδούχοι βέβαια έβγαζαν συνεχώς νέους πρωταγωνιστές, με τους Μπιμπέροβιτς και Χέιζ-Ντέιβις να προστίθενται στη λίστα. Η ισορροπία πάντως διατηρήθηκε, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 78-78 στο 30′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Φενέρ ξεκίνησε να… ξεμακραίνει. Ο Σάρας είχε 11 παίκτες που είχαν σκοράρει, με τον Καλάθη να έχει φτάσει πια τους 9 πόντους και τις 10 ασίστ. Κάπως έτσι, είδε την ομάδα του να ξεφεύγει στο +11 (93-82, 34′). Από εκεί και πέρα το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, με τους Τούρκους να επικρατούν εν τέλει με 111-96.

Τα δεκάλεπτα: 32-34, 55-54, 78-78, 111-96