Οι Έλι Οκόμπο και Μάικ Τζέιμς σημείωσαν 17 πόντους για τη Μονακό, ενώ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 16 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσαν οι Ριβέρο και Χόαρντ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έβρισκαν με περίσσια ευκολία το δρόμο προς το καλάθι με τον Τζόρνταν Λόιντ να διαβάζει, ότι του έδινε η Μονακό (αγωνίστηκε τα δύο προηγούμενα έτη στους πρωταθλητές Γαλλίας). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είδε τον Στραζέλ να είναι παραγωγικός, με τον Μάικ Τζέιμς να ξελασπώνει, όπου τον χρειάζονταν οι γηπεδούχοι. Η Μακάμπι έμοιαζε πιο ψύχραιμη στις επιλογές της κι αυτό συνέβαινε, ελέω του Γιοκουμπάιτις, που με εκτός ισορροπίας σουτ, έγραψε το 21-23 για το πρώτο δεκάλεπτο. Η υφή της αναμέτρησης, δεν άλλαξε και στην επόμενη περίοδο, με τους Ισραηλινούς να χτυπούν μέσα από το καλάθι, ενώ το ίδιο έπρατταν και οι Γάλλοι με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Παπαγιάννη. Κάποιες αδράνειες της Μονακό (κακός ο Οκόμπο), επέτρεψαν στην ομάδα του Κάτας να οικοδομήσει μία διαφορά της τάξεως των οχτώ πόντων (31-39), όμως ο Τζέιμς με κάποια προσωπικά καλάθια, έκλειψε την ψαλίδα για την ομάδα του στους πέντε πόντους, με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μονακό αποφάσισε να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό της έδωσε αμέσως ψυχολογία κι αυτοπεποίθηση. Η Μακάμπι προσπαθούσε να διατηρήσει την αυτοκυριαρχία της κι εν πολλοίς το κατάφερε, αφού ο Μπλατ ήταν περισσότερο μυαλωμένος από το πρώτο ημίχρονο, ενώ βοήθησε σε μεγάλο βαθμό και ο Λέβι Ράντολφ. Η Μονακό από τη μεριά της είδε τον Μοτεγιούνας ν’ ανεβάζει την απόδοσή του, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Οκόμπο, που είχε σημειώσει δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο. Το 71-69 με έξι λεπτά ν’ απομένουν για τη λήξη του αγώνα, κρατούσε άπαντες σε αγωνία στο “Γκαστόν Μεντεσάν”. Η Μονακό είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, όμως η Μακάμπι πάντα έβρισκε τρόπο να βρίσκεται κοντά κι αυτό σίγουρα άγχωνε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς. Ο Οκόμπο ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τη γηπεδούχο ομάδα, “έγραψε” με εκτός ισορροπίας σουτ το 83-77 και ουσιαστικά, αυτός έκρινε και τον τελικό νικητή, που ήταν η Μονακό (85-79).//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-46, 65-60, 85-79