Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Ροντρίγκο, μόλις στο 8′ του παιχνιδιού. Η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ντε Μπρόινε, όμως ο Βέλγος ήταν μοιραίος (στην κανονική διάρκεια), χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 78′ και στο 80′. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ρεάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, καθώς ο Έντερσον απέκρουσε το χτύπημα του Μόντριτς, όμως στη συνέχεια ο Λούνιν ψάρωσε τον Μπερνάντο Σίλβα, ενώ έβγαλε και το πέναλτι του Κόβασιτς. Στη συνέχεια όλοι οι παίκτες ήταν αλάνθαστοι στις εκτελέσεις τους, με τον Ρούντιγκερ να είναι ψύχραιμος και να γράφει το 4-3 από την άσπρη βούλα.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο την πρωτοβουλία των κινήσεων είχαν οι “πολίτες” και μόλις στο όγδοο λεπτό ο Ντε Μπρόινε εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Λούνιν αντέδρασε αποτελεσματικά. Τέσσερα λεπτά αργότερα μία βαθιά μπαλιά του Καρβαλιάλ, βρήκε κάτοχο τον Βινίσιους, εκείνος τροφοδότησε τον Ροντρίγκο, που σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια, γράφοντας το 1-0 υπέρ των “μερένχες”. Η Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έψαχνε διαδρόμους να διασπάσει την καλή ισπανική άμυνα και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Χάαλαντ (18′), όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση, όμως τα σουτ των Ντε Μπρόινε και Γκρίλις, δεν βρήκαν στόχο, με τον Ρούντιγκερ να κάνει σπουδαίο τάκλιν στα πόδια του Άγγλου winger. Η Ρεάλ πιέστηκε σε μεγάλο βαθμό, όμως κράτησε το υπέρ της προβάδισμα, ύστερα από τα πρώτα 45 λεπτά.

Η αγγλική ομάδα μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι πολλές κοντινές πάσες ήταν “βούτυρο στο ψωμί” για τους Ισπανούς, που συνέχισαν να αμύνονται αποτελεσματικά. Ο Μάνουελ Ακάντζι ύστερα από κακή απομάκρυνση των παικτών της Ρεάλ, πήρε το “ριμπάουντ”, όμως το σουτ πήγε… στις εξέδρες του Έτιχαντ. Η πίεση ολοένα και αυξανόταν από τους Άγγλους, με τον Ντε Μπρόινε να αναλαμβάνει πολλές πρωτοβουλίες. Ο Γκρίλις στο 70ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε στην αριστερή γωνία του Λούνιν, αποκρούστηκε, όμως δεν συνέβη το ίδιο και στο 76′, όπου ο Ντε Μπρόινε εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο του Ρούντιγκερ και με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-1, μέσα σε αποθέωση από τους Άγγλους οπαδούς.

Η πίεση ήταν τόσο μεγάλη, όπου ο 32χρονος επιθετικός μέσος, έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 78 και στο 80΄, με τη Ρεάλ να μοιάζει χαμένη στο παιχνίδι και πολύ κουρασμένη σωματικά και πνευματικά. Η είσοδος του Μόντριτς και το γεγονός πως βγήκε κόπωση και στη γηπεδούχο ομάδα, έριξε το τέμπο του παιχνιδιού, αν και οι πρωταθλητές Αγγλίας επιτίθονταν κατά κύματα στη Ρεάλ, που αδυνατούσε να αλλάξει δεύτερη πάσα στην περιοχή της. Τελικά η πολιορκία λύθηκε από το σφύριγμα του Ορσάτο και πλέον οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους, είτε στην παράταση, είτε στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο ρυθμός του ματς έπεσε κι είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και οι ποδοσφαιριστές τα είχαν δώσει όλα στο 90λεπτο. Η Σίτι δεν είχε την επιθετική ορμή να επιτεθεί κι αυτό βόλεψε τη Ρεάλ, που πήρε βαθιές ανάσες και μπόρεσε να διαβάσει καλύτερα την τακτική των Άγγλων. Λίγο έλειψε ο Ρούντιγκερ να κάνει 1-2 στο 115′, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ακάνζι, στέλνοντας τη μπάλα με το αριστερό πόδι άουτ. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στα επόμενα 15 λεπτά, με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις, όμως τα πόδια και το μυαλό είχαν κουραστεί σε υπερθετικό βαθμό. Η πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League θα παίζονταν στη ρώσικη “ρουλέτα” από την άσπρη βούλα κι άπαντες περίμεναν με κομμένη την ανάσα το τελικό αποτέλεσμα.

Πέναλτι (4-3): Άλβαρεζ/Εύστοχο, Μόντριτς/ Άστοχο, Μπερνάντο Σίλβα/Άστοχο, Μπέλιγχαμ/Εύστοχο, Κόβασιτς/Άστοχο, Βάσκεθ/Εύστοχο, Φόντεν/Εύστοχο, Νάτσο/Εύστοχο, Έντερσον/Εύστοχο, Ρούντιγκερ/Εύστοχο

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ – Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα – Φόντεν, Γκρίλις, Χάαλαντ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί – Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Κρόος, Μπέλιγκχαμ – Βινίσιους, Ροντρίγκο.//ΜΠ