Ο Άρης αντιμετώπιζε τον Βόλο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να επιστρέφει στις νίκες χάρις στα τέρματα των Μορόν και Νταρίντα (2-0).

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν την φάση που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 35ο λεπτό ο Ντέλετιτς ήταν αυτός που απείλησε τα καρέ του Κουέστα με μακρινό σουτ αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα. Στιγμές αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό ο Άρης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπράμπετς. Το γκολ όμως που πέτυχε ο Τσέχος αμυντικός δεν μέτρησε καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του στόπερ των “κιτρίνων” σύμφωνα με τον κ. Τσιμεντερίδη, με τους θεσσαλονικείς πάντως να έχουν έντονα παράπονα στην εν λόγω φάση. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Ο Μπράμπετς πανηγυρίζει την επίτευξη του τέρματος με τον διαιτητή όμως μετά από υπόδειξη του Σιδηρόπουλου να μην μετράει το γκολ του Τσέχου αμυντικού (INTIME)

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Βόλος  έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ του Λούνα από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ και ο Κόμπα τρία λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα μέσα από την περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο Άρης κέρδισε πέναλτι, μετά από υπόδειξη του VAR σε κράτημα φανέλας του Μπράμπετς.

Η φάση που κέρδισε πέναλτι ο Άρης (INTIME)

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μορόν που δεν λάθεψε και έκανε το 1-0 για τους “κίτρινους“. Αυτό ήταν και το έκτο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο πρωτάθλημα με την φανέλα των θεσσαλονικιών. Στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Νταρίντα. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε εξαιρετική ενέργεια αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον Τσέχο και αυτός ανενόχλητος έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να επιστρέφει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο με 3-1.

Γκολ: 60′ Μορόν, 75′ Νταρίντα

Κίτρινες: 18′ Τρουγιέ, 18′ Γκλάβσιτς, 45+1′ Τσοκάνης, 59′ Καλογερόπουλος / 40′ Φεράρι, 87′ Κάρλσον