Θριαμβευτικό για τον Πανιώνιο και δύσκολο για το Μαρούσι ήταν το βράδυ του Σαββάτου (26/10), καθώς ο “Ιστορικός” πήρε ευρεία νίκη με 86-62, στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας για την 9η αγωνιστική της Greek Basket League.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προϊδέασε για μια τέτοια εξέλιξη, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (9-10, 12-12, 17-16), για να κλείσει ο Πανιώνιος το πρώτο δεκάλεπτο με ένα 4-0, δια χειρός Σμιθ και Σαλούστρου για το 21-16. Η διαφορά “εκτοξεύτηκε” πού γρήγορα στους 15 πόντους (32-17) με καλάθι του Ντέιβις. Το Μαρούσι κατάφερε στιγμιαία να μειώσει στους δέκα (32-22 και 34-24). Από το 37-26 και έπειτα, ακολούθησε νέο εκπληκτικό σερί του Πανιωνίου, το οποίο έφτασε στο 14-0, με τη βολή του Νοκό να διαμορφώνει το 51-26 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους μομέντουμ και συνέχισαν να αυξάνουν την απόσταση, μέχρι και στους 34 πόντους (71-37 με βολές του Μιλεντίγιεβιτς). Όπως είναι λογικό, η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να “ροκανίζουν” λίγο τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Σμιθ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γούλντριτζ (15 πόντοι, 5 ασίστ) και Τσαλμπούρης (14 πότνοι, 4 ριμπάουντ) ήταν οι μεγάλο πρωταγωνιστές του Πανιωνίου, τη στιγμή που από το Μαρούσι κανένας παίκτης δεν κατάφερε να διακριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 51-26, 71-39, 86-62.