epsa epsna

Μετά από ένα παιχνίδι που κυρίαρχο στοιχείο ήταν το άγχος της πρεμιέρας, ο Άρης Λεπενούς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου, (2-1) και να ξεκινήσει νικηφόρα το πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας .

Ρεπορτάζ: Τάσος Κορόζης

Όσο αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης  γκολ από τα αποδυτήρια για τους γηπεδούχους μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασιλόγιαννη, με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Άμεση αντίδραση για τους φιλοξενούμενους και ο Αντωνόπουλος ισοφαρίζει σε 1-1 στο 17΄.

Δυο ευκαιρίες σε διάστημα τριών  λεπτών με τον Μακρυπίδη για τους γηπεδούχους η μπάλα όμως  δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 32΄ μετά από «ασιστ» του Βακράκου, ο Μακρυπίδης δεν βρήκε στόχο, και δυο λεπτά αργότερα θαυμάσια ατομική προσπάθεια του Μακρυπίδη, αλλά και πάλι το σουτ έφυγε.. ελάχιστα άουτ.

Στο δυνατό σουτ του Βασιλόγιαννη στο 41΄ο Ρόκκος δήλωσε παρόν ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, το δυνατό σουτ του Αλπέντζου δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν και για τις δυο ομάδες. Σπυριλιώτης δυνατό σουτ μπλοκάρει την μπάλα ο Γεωργίου στο 49΄και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κ. Κοκώνη, ελάχιστα άουτ στο 58΄για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι στο 53΄έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Βακράκου μπλοκάρει την μπάλα ο Ρόκκος, και κατόρθωσαν στο 68΄να πετύχουν το γκολ της νίκης με σκόρερ τον Μακρυπίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την θαυμάσια σέντρα του Γκόγκα

Διαιτητής: Βλαχοδήμος – Βοηθοί: Κουτρομάνος, Ζαχαράτος

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

‘Αρης Λεπενούς (Γιαννης Λιάκας): Γεωργίου, Παλιάτσας Ι. (90΄Τραγουλιάς), Γκόλιας, Παλιάτσας Αθ., Δαλαγιώργος, Καραλής, Μακρυπίδης, Μήλιος, Βακράκος, Γκόγκα (80΄Κατσιγιάννης), Βασιλόγιαννης (84΄Μπέλος)

Α.Ε. Αγίου Δημητρίου (Γιώργος Γιάκος): Ρόκκος Αν. , Καλλιακμάνης, Κάππας (78΄Πανταζή , Ρόκκος Αλ., Καλοκαίρης, Αλπέντζος, Κοκώνης Κ., Ρούσσης, Αντωνόπουλος (65΄Πριόβολος), Καμμένος (78΄Προβίδας), Σπυριλιώτης