Φιορεντίνα – Δε Νιού Σέιντς 2-0

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική στο πρώτο μέρος απέναντι στην Δε Νιού Σέιντς, η οποία αντιστάθηκε απέναντι στην Βιόλα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τις δυο ομάδες ισόπαλες, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Ιταλοί βρήκαν δυο τέρματα για να πάρουν την νίκη με τον Αντλί στο 65ο και με τον Κεν στο 68ο για πάρουν την πρώτη τους νίκη με 2-0 στο φετινό Conference League.

Τσέλσι – Γάνδη 4-2

Οι “μπλε” του Λονδίνου πήραν προβάδισμα από αρκετά νωρίς με τον Ρενάτο Βέιγκα, ξεκλειδώνοντας την άμυνα της Γάνδης πριν το πρώτο 20λεπτό. Η Τσέλσι έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα, το οποίο διπλασίασε στην αρχή του δευτέρου μέρους με τον Νέτο στο 46ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά μετά η Κοπεγχάγη μείωσε με τον Ουατανάμπι σε 2-1, ξαναβάζοντας τους Βέλγους στο παιχνίδι. Το τρίτο γκολ των “μπλε” επετεύχθη από τον Ενκουκού, ο οποίος έβαλε τέλος στα όνειρα της Γάνδης για την ισοφάριση. Διαστάσεις θριάμβου έδωσε ο Ντέσμπουρι – Χολ με το 4ο γκολ της Τσέλσι στην αναμέτρηση, καθώς έδειξε πως θα είναι μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του Conference League. Η Γάνδη μείωσε με τον Γκάντελμαν στο 90′ για το τελικό 4-2.

Κοπεγχάγη – Γιαγκελόνια 1-2

Στην Δανία η Κοπεγχάγη πίστευε πως θα έχει εύκολο βράδυ, αλλά όλα φάνηκαν εντελώς πλασματικά. Ο Χατζηδιάκος άνοιξε το σκορ για την γηπεδούχο ομάδα, καθώς με αυτό το τέρμα διατήρησε τον ρυθμό στο δικό της τέμπο. Καμία άλλη στιγμή δεν έγινε αισθητή από τους γηπεδούχους, με την Γιαγκελόνια να ανεβαίνει μέτρα στο γήπεδο. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Πουλούλου, κάνοντας το 1-1 στο 51ο λεπτό προβληματίζοντας αρκετά την Κοπεγχάγη. Το 2-1 έγινε στις καθυστερήσεις από την Γιαγκελόνια, με τον Τσουρλίνοφ (90+8′) παγώνοντας έτσι τους Δανούς στην έδρα τους.

Λουγκάνο – Ελσίνκι 3-0

Με σκόρερ τον Αντώνη Παπαδόπουλο, η Λουγκάνο άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με την Ελσίνκι, με τους Ελβετούς να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο διάστημα της. Οι Φινλανδοί δεν έδειξαν να πείθουν με την απόδοση τους, καθώς στο πρώτο μέρος δεν είχαν ιδιαίτερες στιγμές. Οι Ελβετοί σκόραραν ακόμα δυο φορές, με τον Μάρκες και τον Ντος Σάντος να σκοράρουν για το τελικό 3-0.

Πετροκούμπ – Πάφος 1-4

Η Πάφος έδειξε χαρακτήρα κυρίως στο δεύτερο μέρος, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λούνγκου, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 μέτρα στο 26ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όλα άλλαξαν για τους φιλοξενούμενους. Ο Κορέια ισοφάρισε στο 33ο λεπτό, με τον Τζάτζα να ανατρέπει το σκορ για το 2-1 της Πάφου πριν το ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων σημειώθηκε και πάλι από τον Κορέια στο 53ο λεπτό.

Σάμροκ Ρόβερς – ΑΠΟΕΛ 1-1

Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε την Σάμροκ Ρόβερς στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, καθώς οι Ιρλανδοί δεν φάνηκαν να απειλητικοί στο πρώτο μέρος. Το ημίχρονο έληξε με την Κυπριακή ομάδα να αναζητά χώρους, αλλά με το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο ΑΠΟΕΛ βρήκε δίχτυα με τον Λαΐφη στο 59ο λεπτό, ενώ εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα που τους δόθηκε, μετά και την αποβολή του Φαρούτζια. Οι Ιρλανδοί βρήκαν δίχτυα στο 90+2′ κλέβοντας τον βαθμό της ισοπαλίας από τους Κύπριους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Conference League: