Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 74-63 φτάνοντας τις 16 νίκες στην φετινή Euroleague, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Αμερικανό καθώς στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 22 πόντους, αλλά το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 14 του πρώτου γύρου απέναντι στην τούρκικη ομάδα.

Ο αγώνας

Στο κλειστό “Νίκος Γκάλης” ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Φενερμπαχτσέ, βάζοντας στόχο την νίκη που θα τον κρατούσε εντός τετράδας, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να προέρχεται από ήττα στο Μονακό από την τοπική ομάδα. Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν πολλά επιθετικά πλάνα με αποδέκτη τον Σκότι Γουίλμπεκιν, με τον Αμερικανό να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να έχει ακροβολισμένο τον Μάριους Γκριγκόνις για να πετύχει το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης. Η τουρκική ομάδα βρήκε λύσεις από τον Νουά, εκμεταλλευόμενος τα miss match που είχε βάζοντας εύκολα καλάθια, ενώ δημιούργησε ένα μικρό σερί στα πρώτα λεπτά (5-8). Η “πράσινη” άμυνα είχε πολλά προβλήματα στο χαμηλό post, με τους ψηλούς της Φενέρ να βρίσκουν πολλές ευκαιρίες για να διασπάσουν την πίεση των γηπεδούχων, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 15-7. Η έλευση του Λούκα Βιλντόσα έδωσε πνοή στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν αλλάζοντας τις ισορροπίες με την διαφορά όμως να μην αλλάζει, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 21-13 υπέρ της Φενερμπαχτσέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο παράγοντας “Χ” για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, με την τούρκικη επίθεση να τα βρίσκει “σκούρα” απέναντι του, περιορίζοντας τον Νικ Καλάθη και σε αρκετές περίπτωσης τον Γουίλμπεκιν. Το “τριφύλλι” έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 12-4, για να φτάσει στην ισοφάριση και στο 25-25. Στα τέλη του δεκαλέπτου ο Χέιζ-Ντέιβις έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ματίας Λεσόρ, με το σημείο καμπής της “πράσινης” ομάδας να είναι οι εύστοχες προσπάθειες του Γάλλου σέντερ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, προσπερνώντας την Φενέρ με οκτώ πόντους (38-30) με το ημίχρονο να κλείνει με προβάδισμα της ελληνικής ομάδας. Κατά την αποχώρηση των ομάδων ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξε αρκετά προβληματισμένος από τη εικόνα της ομάδας του καθώς πέτυχε μόνο εννέα.

Ο Καλαϊτζάκης κόλλησε σαν “βδέλλα” πάνω στον Νικ Καλάθη, περιορίζοντας την δημιουργία της Φενέρ. (ΙΝΤΙΜΕ)

Με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικές με τις επιθέσεις να είναι αρκετά βιαστικές. Ο Αταμάν κρατούσε στο παρκέ τον Καλαϊτζάκη, καθώς είχε δείξει πως μπορεί να περιορίσει τον Καλάθη και σε αρκετές περιπτώσεις να βάλει τα χέρια του για να σταματήσει τον Γουίλμπεκιν. Ο Παναθηναϊκός μετά από βολές του Λεσόρ έκανε το σκορ 44-35, αλλά η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση με νέο τρίποντο που κατέβασε το σκορ στους πέντε. Οι παίκτες του Τούρκου τεχνικού έδειχναν πως μπορούσαν να περιορίσουν την Φενέρ και σε περίπτωση που έφταναν την διψήφια διαφορά, να κυνηγούσαν και το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου. Ο Ναν με όμορφη κίνηση μέσα στο καλάθι έφερε τους γηπεδούχους στο +10 και μερικά δευτερόλεπτα ο Λεσόρ την ανέβασε και στους 11. Η “πράσινη” καταιγίδα συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά, με τον Χουάντσο να κάνει το 51-38. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ίδια διάθεση με την πρώτη περίοδο και αυτό φάνηκε από την προσέγγιση του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, καθώς είχε αποσύρει τον Νικ Καλάθη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +10 για τους γηπεδούχους να έχουν τις βάσεις για να πάρουν την νίκη και την διαφορά από το πρώτο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Φενέρ έδειξαν σημάδια βελτίωσης και μείωσαν στους πέντε πόνους με τον Τζόναθαν Μότλεϊ, να νικάει σε προσωπικές μονομαχίες τους ψηλούς του Παναθηναϊκού, κατεβάζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους 61-56. Τα δυο σύνολα είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά οι άμυνες τον τελευταίων λεπτών ήταν σκληρές και το σκορ αυξομειωνόταν στους πέντε και επτά πόντους. Το παιχνίδι έληξε με τον Παναθηναϊκό νικητή με 74-63, φτάνοντας στις 16 νίκες στην φετινή Euroleague με την Φενέρ να υποχωρεί στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν να έκαναν τρομερή προσάθεια για να πάρουν την διαφορά των 14 του πρώτου γύρου, αλλά οι 11 πόντοι δεν έφταναν, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν από το ΟΑΚΑ με την ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 55-45, 74-63

Παναθηναϊκός (Έργκιν Άταμαν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

Φενερμπαχτσέ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.