Αν και στο πρώτο ημίχρονο οι Σκανδιναβοί δεν έθελξαν με την εμφάνιση τους έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το Μπακού χάρις στην ποιότητα των επιθετικών της επικρατώντας του Αζερμπαϊτζάν με 3-1 στην πρεμιέρα του Nations League.

Αποστολή εξετελέσθη για την Σουηδία, καθώς πέρασε με 3-1 από το “Τοφίκ Μπαχραμόφ”. Ο Γιόχανσον στο ημίχρονο σε δύο περιπτώσεις κράτησε το μηδέν για τους παίκτες του Τόμασον και οι Ίσακ και Γκιόκερς τελείωσαν την δουλειά για τους Σκανδιναβούς στην επανάληψη.

Ο αγώνας:

Οι Αζέροι ήταν η κυρίαρχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μόλις στο 4ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν Χουσέινοφ πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Γιόχανσον με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το “0” στην εστία του. Στις καθυστερήσεις του πρώτο 45λέπτου οι γηπεδούχοι έχασαν εκ νέου μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Σειντάγεφ από τα 11 μέτρα δεν κατάφερε να νικήσει τον Σουηδό κίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σουηδοί ισορρόπησαν το ματς και στο 65ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Γιόκερς συνεργάστηκε άψογα με τον Ίσακ στην περιοχή και ο τελευταίος με ένα άψογο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια στον Αζέρο κίπερ κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους πάλι οι δύο επιθετικοί συνεργάστηκαν και για ακόμα μια φορά ο στράικερ της Νιουκάστλ νίκησε τον Τζενέτοφ κάνοντας το 2-0. Στο 80ο λεπτό ο Γιόκερς από τα 11 μέτρα έκανε το 3-0. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της τιμής με τον Νταντάσοφ στο 82ο λεπτό γράφοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. //ΝΚ