Ο νεαρός Άγγλος σημείωσε δύο τέρματα στη νίκη της ομάδας του με 5-1 κόντρα στη Μπόλτον και η Άρσεναλ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 16ο λεπτό με τον Ράις. Οι παίκτες του Αρτέτα δεν έδειξαν διάθεση να επαναπαυθούν στο υπέρ τους 1-0 και βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Νουανέρι στο 37ο λεπτό μετά από ασίστ του Στέρλινγκ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με τον νεαρό Άγγλο να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του κάνοντας το 3-0 στο 49ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν προσωρινά με τον Κόλινς στο 53ο λεπτό κάνοντας το 3-1. Ωστόσο οι κανονιέρηδες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 64ο λεπτό βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Στέρλινγκ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν αρκέστηκαν στο 4-1 και με τον Χάβερτς στο 77ο λεπτό έφτασαν στο 5-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τους “κανονιέρηδες” να παίρνουν ξεκούραστα την πρόκριση για την επόμενη φάση.//ΝΚ