[ad_1]

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από πολύ νωρίς. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το έβδομο φετινό του τέρμα. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος, κάτι που τελικά κεφαλαιοποίησαν. Συγκεκριμένα, στο 75′ ο Τζούριτς βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά από μία φανταστική επέμβαση του Μανδά και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Ωστόσο, οι πρωτευουσιάνοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν δεύτερο τέρμα, αυτήν τη φορά μετά από ένα τραγικό λάθος της άμυνας που έβγαλε τον Βεσίνο τετ α τετ. Ο Ουρουγουανός δεν αστόχησε στο 83′ και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, ο Τζούριτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με δυνατή κεφαλιά στο 90’+2′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε ως βασικός στο παιχνίδι και αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό. Ο Χρήστος Μανδάς επίσης ξεκίνησε ως βασικός για το… αντίπαλο στρατόπεδο και έμεινε στο χορτάρι έως το φινάλε.

Κάπως έτσι, η Λάτσιο έμεινε 7η, έχοντας πλέον 56 πόντους κι έμεινε στο -3 από την 5η Ρόμα, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Κάπως έτσι… εξανεμίστηκαν οι πιθανότητές της για πρόκρισης στο Champions League της επόμενης σεζόν. Από την άλλη, η Μόντσα έφτασε τους 45 βαθμούς, ούσα 11η και μακριά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.