Η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών του Ολυμπιακού κατέκτησε το πρώτο τίτλο της χρονιάς. Στον τελικό του Super Cup που φιλοξενήθηκε στο Εθνικό Κολυμβητήριο του Πειραιά, ο περυσινός πρωταθλητής επικράτησε 13-8 του κυπελλούχου Εθνικού. Είναι ο δεύτερος τίτλος Super Cup για τις «ερυθρόλευκες (ο πρώτος το 2020) στους ισάριθμους τελικούς, και ο 100ος στη υδατοσφαίριση στην ιστορία του συλλόγου (71 οι άνδρες, 29 οι γυναίκες).

Κορυφαία σκόρερ αναδείχθηκε η Στεφανία Σάντα που σημείωσε πέντε τέρματα, τέσσερα για τον Εθνικό η Άνα Μιλίσεβιτς.

Ο Εθνικός πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε 3-0 και 4-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, βελτίωσε κατά πολύ τις επιδόσεις του και στην άμυνα και στην επίθεση και με επί μέρους σκορ 5-0 στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε 6-4 στο πρώτο μέρος. Σε «νεκρό» χρόνο μάλιστα η Ραϊκρόου απέκρουσε πέναλτι και κράτησε στα δυο τη διαφορά των τερμάτων.

Ο περυσινός Κυπελλούχος μείωσε σε 7-6, ο πρωταθλητής βρήκε δυο τέρματα από τις Σάντα-Νίνου, η Μιλίσεβιτς με δυο γκολ στη τρίτη περίοδο έκανε το 9-7, και με αυτό το σκορ πήγαν οι φιναλίστ στη τελευταία περίοδο. Στο 9-7 μάλιστα η Τζούρκα απέκρουσε πέναλτι της Ειρήνης Νίνου.

Στα 3:44 από τη λήξη πλέον του τελικού η Σοφία Τορνάρου σημείωσε το 11-8. στο 2:34 η Φωτεινή Τριχά το 12-8, και έκλεισε το σκορ η Στεφανία Σάντα.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Κυριάκος Γιαννόπουλος που έκανε και τις απονομές των μεταλλίων και του Κυπέλλου.

Να σημειωθεί ότι στο παρελθόν έχει γίνει μόνο μία φορά Σούπερ Καπ γυναικών, το 2020, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρόπαιο συντρίβοντας 30-4 τον -φιναλίστ του κυπέλλου τότε- Νηρέα Χαλανδρίου. Έκτοτε και μέχρι φέτος, και με δεδομένο ότι οι “ερυθρόλευκες” κατακτούσαν κάθε χρόνο το νταμπλ, η διοργάνωση δεν διεξήχθη ξανά.