Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε τον πρώτο ημιτελικό του Σούπερ Καπ απέναντι στο Περιστέρι με σκορ 84-64 και έδωσε ραντεβού με έναν εκ των ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν.

Στον πρώτο αγώνα του Σούπερ Καπ που διεξάγεται στην Ρόδο, το Περιστέρι αντιμετώπισε τον τυπικά φιλοξενούμενο Ολυμπιακό. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε αρκετά “μουδιασμένη“, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πολλές επιθετικές επιλογές και βρέθηκαν μπροστά με 10 πόντους (13-3) στα πρώτα τρία λεπτά. Μετά το τάιμ άουτ, η ομάδα των δυτικών προαστίων, “έσφιξε” την άμυνα του και βρήκε λύσεις από τα 6,75 με τον Χαντς να ευστοχεί σε δυο τρίποντα με την διαφορά να μειώνεται στον πόντο (20-21). Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-20 με δυο τρίποντα των Πειραιωτών, κάνοντας έξαλλο τον προπονητή των “κυανοκίτρινων“.

Ο Τζέιλεν Χαντς κρατούσε το Περιστέρι κοντά στο σκορ απέναντι στον Ολυμπιακό (INTIME)

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα των Δυτικών προαστίων, έγινε πιο επιθετική κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 9-2, προσπερνώντας τον Ολυμπιακό με 30-29 που είχε ως αποτέλεσμα την κλήση του πρώτου τάιμ άουτ από πλευράς Γιώργου Μπαρτζώκα και την άμεση ανασύνταξη της ομάδας του. Οι “τρεμπλούχοι Ελλάδας βρήκαν εύκολους πόντους από τους αιφνιδιασμούς και με σύμμαχο την αστοχία του Περιστερίου, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-46. Ο Γουίλιαμς-Γκος και ο Μιλουτίνοφ είχαν 11 και 8 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο.

Τα περισσότερα ρήγματα στην άμυνα του Περιστερίου δημιουργήθηκαν από τον Γουίλιαμς-Γκος (ΙΝΤΙΜΕ)

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό όπως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός βρήκε ελεύθερα σουτ μετά από πολλές πάσες μέσα, από περιστροφές των παικτών του Περιστερίου. Μέσα από την άμυνα τους, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν σκορ και έχτισαν την διαφορά, αυξάνοντας την με τρεις πόντους και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το 63-50.

Στην τελευταία περίοδο οι Περιστεριώτες έριξαν τον ρυθμό τους, δεν έβαλαν τα ελεύθερα σουτ και οι κάτοχοι του Σούπερ Καπ έκαναν “ροτέσιον” βλέποντας τον Μιλουτίνοφ να κάνει double-double 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γουίλιαμς-Γκος είχε τα κλειδιά της οργάνωσης και της εκτέλεσης πολλές φορές και έχοντας 16 πόντους, με τον Χαντς να είναι ο παίκτης που ξεχώρισε με 24 πόντους, επτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ (0/5 σουτ, 7 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χατζής, Χαντς 24 (4/5 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης (0/5 σουτ), Ρένφρο, Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Κάναν 7 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Πάπας 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 12 (2), Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 16 (10 ριμπάουντ), Σίκμα.//ΓΡ.