Ο αγώνας

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης του νέου φορμάτ του Champions League, η Γιουβέντους ήρθε αντιμέτπωη με την PSV, κάνοντας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αισθητή την παρουσία της στα “καρέ” των Ολλανδών. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν το δικό τους μισό, καθώς δεν ήθελαν να περιοριστούν από την “μεγάλη κυρία”. Αυτό όμως δεν έγινε στην πράξη, με τον Γιλντίζ να ανοίγει το σκορ στο 21ο λεπτό, με ένα απίστευτο διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γουένστον ΜακΚίνι, με την άμυνα της PSV να έχει τεράστια κενά. Το 2-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους Ολλανδούς να μην έχουν λύσεις, ενώ η Γιουβέντους σε όσες περιπτώσεις της παρουσιάστηκε η ευκαιρία να φτάσει στα δίχτυα το έκανε με άνεση.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους χτύπησε και πάλι, καθώς με τον Γκονζάλες στο 52ο λεπτό έκανε το 3-0, κλειδώνοντας σε μεγάλο βαθμό την νίκη με την PSV να ψάχνει αντίδραση σε ένα ήδη δύσκολο περιβάλλον. Η ομάδα του Τιάγκο Μότα κράτησε την μπάλα στην κατοχή της, χωρίς να δώσει χώρους στους φιλοξενούμενους, περιορίορίζοντας τους ακόμα περισσότερο στο δικό τους μισό. Στις καθηστερήσεις η Αϊντχόφεν μείωσε με τον Σαιμπάρι για να αλλάξει τον δείκτη του σκορ. Το τελικό σκορ (3-1) έδωσε στην μεγάλη κυρία το πρώτο της τρίποντο στην νέα εποχή του Champions League.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μότα): Ντι Γκρεγκόριο, Γκάτι (57′ Ντανίλο), Μπρέμερ, Καμπιάσο, Καλούλου, Λοκατέλι (57′ Τουράμ), ΜακΚένι (75′ Ντούγκλας Λουίζ), Γιλντίζ (69′ Φαγκιόλι), Γκονζάλες (69′ Γουεά), Κόπμαϊνερς, Βλάχοβιτς

PSV (Μπος): Ντρόμελ, Φλαμίνγκο, Μποσκάλι, Λεντέζμα, Νταμς (77′ Μάουρο Ζούνιορ), Τιλ (62′ Λανγκ), Σούτεν, Φέρμαν (62΄Σαιμπάρι), Τίλμαν, Μπακαγιόκο, Ντε Γιόνγκ (77′ Πεπί)

Γκολ: 21′ Γιλντίζ 27′ ΜακΚένι 52΄Γκονζάλες / 90+3′ Σαιμπάρι
Κίτρινες: – / –
Κόκκινες: – / –
Δοκάρι: – / –
Stats: 76 σκόρερ έχουν βρει δίχτυα για την Γιουβέντους στο Champions League, αλλά κανένας από αυτούς δεν ήταν κάτω των 20 ετών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Champions League:

Γιουβέντους – PSV Αϊντχόφεν 3-1