Νίκας και Πέδρο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο Αγρίνιο. Προηγήθηκαν 2-0 οι Βοιωτοί το έκαναν 2-2 στο 105′ τα «καναρίνια»!

Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε και μάλιστα με δύο γκολ του Νίκα και κόντρα στον Παναιτωλικό, αλλά όπως και με τον Ιωνικό και με τον ΟΦΗ, αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλιας που ναι μεν τον κρατάει ζωντανό στην παραμονή, αλλά σε μειονεκτική θέση. Με πρωταγωνιστή τον Πέδρο και αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στα πλέι άουτ με εύστοχο πέναλτι στο 15ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μακράν οτι χειρότερο έχουμε δει στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια των play out ο Παναιτωλικός και το επιβεβαιώνει και στο πρώτο 45λεπτο του πέμπτου, του μίνι πρωταθλήματος. O Λεβαδειακός που κάνει τον… αγώνα του για να σωθεί, με εύστοχο πέναλτι του Νίκα στο 10′ προηγείται, ενώ προλαβαίνει να καταγράψει και ένα δοκάρι με τον Bρακά του στο 13′ και μια μεγάλη ευκαιρία με τον σκόρερ του στο 15′, ο οποίος στο 44′ με καρφωτή κεφαλιά έκανε και το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Με το μακρινό σουτ του Χουάνπι (απέκρουσε ο Γκροφ) στο 26′, την κεφαλιά άουτ του Χουχούμη (27′) και το μακρινό σουτ του Κολοβού (31′) απείλησαν οι γηπεδούχοι, στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ομως αποτέλεσμα.

10-4 οι τελικές για τον Παναιτωλικό στο πρώτο μισό του ματς, αλλά 1-0 υπέρ των Βοιωτών το σκορ!

Πέδρο vs Nίκας 2-2!

Το γκολ του Πέδρο στο 60′ με κεφαλιά βάζει ξανά στο ματς τον Παναιτωλικό που έχει μπροστά του γεμάτο ημίωρο για να αποφύγει την πέμπτη σερί ήττα του. Όλα έδειχναν οτι οι Βοιωτοί θα έφευγαν με το τρίποντο της νίκης, αλλά το φιναλε είχε μεγάλη πίκρα για την ομάδα του Πετράκη. Πέναλτι με on field review στο 15ο λεπτό των καθυστερήσεων και δεύτερο γκολ του Πέδρο για το τελικό 2-2!

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Στάγιτς, Λάρσον, Χουχούμης (66′ Ντουάρτε), Αποστολάκης, Μάρτενσον, Ντίας (80′ Μπουζούκης), Κολοβός (46′ Πέδρο), Χουάνπι, Μόρσεϊ (66′ Σενγκέλια), Καρέλης (80′ Βοϊλης).

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ (81′ Μπελμόντ), Βινίσιους (65′ Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας (82′ Παναγιώτου), Γερεμέγεφ (89′ Σακό), Βρακάς (46′ Σαχπεκίδης), Λιάγκας, Παζ.