Στον Α’ όμιλο ο Διαγόρας κατάφερε να πάρει μεγάλο “διπλό” στην Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ Β’ με 2-1, ενώ στον Β’ όμιλο με νίκες συνέχισαν την πορεία τους οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ Β΄- Διαγόρας 1-2

Παιχνίδι κέντρου ήταν στο μεγαλύτερό της μέρος η αναμέτρηση στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας, με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν όμως τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν από το σημείο του πέναλτι ο Τσιαντούλας νίκησε τον Μοναστηρλή, στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τον ίδιο τρόπο, από το σημείο του πέναλτι δηλαδή, ισοφάρισε το ματς στο 88′ ο ΠΑΟΚ με τον Ουρτάδο, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να το χαρούν, καθώς ο Διαγόρας αμέσως στο επόμενο λεπτό πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Ολιβέρι με σουτ.

ΠΑΟΚ Β’ (Παπαβασιλείου – Ταξίδης): Μοναστηρλής, Φίλων (46′ Τασιούρας), Τσαούσης, Λαγωνίδης, Κωττάς, Γρόσδης, Τσοπούρογλου (58′ Κουλούρης), Μπράντονιτς (72′ Γκούμας), Κανίς (72′ Μύθου), Ρουμνιάντσεβ (78′ Καλόγηρος), Ουρτάδο.

Διαγόρας (Τερζής): Τσιλιγγίρης, Παρασκευάς, Νικολής, Μπρέγκου (80′ Παπαδόπουλος), Γαρουφαλιάς (89′ Σταματούλας), Δημόπουλος, Ντιαλόσι, Τσιαντούλας, Μανωλάκης, Κοκκίνης (46′ Ολιβέρι), Μανιάς.

Πανιώνιος-ΑΕΚ Β’ 2-1

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε από πολύ νωρίς σε θέση οδηγού της αναμέτρησης.

Με γκολ των Γεμιστό και Μπούση στο 10′ και στο 25′ αντίστοιχα, ο Πανιώνιος απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ Β’ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στο 40′, με γκολ που πέτυχε με σουτ του Σόσα. Τα πράγματα περιπλέχθηκαν περισσότερο στο τελευταίο 5λεπτο του α’ ημιχρόνου όταν οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες.

Αρχικά η κα Τσιοφλίκη απέβαλε στο 41′ τον Ενγκουέμ με απευθείας κόκκινη κάρτα, όπως έγινε και τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μασίνα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Πανιώνιος κράτησε το υπέρ του σκορ που τον διατηρεί στην πρώτη θέση του ομίλου, εκεί όπου έχει συγκάτοικο την Κηφισιά.

Πανιώνιος (Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Πότση, Χρούστινετς, Μπούσης, Τσορνομάζ (84′ Στούπης), Ενγκουέμ, Κολοβός (67′ Γκίνης), Βενάρδος (46′ Τσερίσεφ), Γεμιστός (67′ Φελίσιο), Νοικοκυράκης (78′ Σεμπά).

ΑΕΚ Β’ (Κούστας): Θεοχάρης, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλάκης, Κανελλόπουλος, Ρουκουνάκης (8′ λ.τ Μαρούτσης (64′ Νίνο), Κάτσικας (83′ Άνθης), Μαυρουδής (46′ Βαλκάνης), Κολιμάτσης, Γκολφίνος (83′ λ.τ Λεφράνκ), Σόσα.

Κηφισιά-Ηλιούπολη 5-0

Μισή ώρα παιχνιδιού χρειάστηκε ουσιαστικά η ομάδα της Κηφισιάς για να “κλειδώσει” το ματς και να κατακτήσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που την διατηρούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον Β’ όμιλο.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι “άνοιξαν” το σκορ με τον Μάναλη, με τον Τετέι να αναλαμβάνει δράση στην συνέχεια και με δύο γκολ, στο 23′ και στο 31′ να κάνει το 3-0 για την ομάδα του και ουσιαστικά να βάζει τέλος στα όποια όνειρα της Ηλιούπολης για θετικό αποτέλεσμα.

Μάλιστα, στο 71‘ ο Πόμπο με σουτ έκανε τέσσερα τα τέρματα για την ομάδα των Βορείων προαστείων, η νίκη της οποίας πήρε διαστάσεις θριάμβου καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παντελίδης με σουτ έκανε το 5-0.

Κηφισιά (Λέτο): Νικοπολίδης, Σιμόν (63′ Σμπώκος), Σιλά, Κωνστακόπουλος, Τετέι (63′ Πόμπο), Κυριόπουλος, Σωτηράκος, Ντίας (63′ Σολόα), Μάναλης (74′ Παντελίδης), Σόουζα (63′ Σπίνος), Μαζουλουξής.

Ηλιούπολη (Γράφας): Ντόκιτς, Καρανίκας, Πολίτης, Μλαντένοβιτς (46′ Μάνος), Μαριάνοβιτς (46′ Σερπέζης), Λάμτσε, Βασιλούδης (46′ Θωμαΐδης), Πατάπης, Αλμέιδα (57′ Ενομό), Αλεξόπουλος, Μαυριάς (72′ Μπαλογιάννης).