Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 7-2 στα πρώτα λεπτά, με πόντους των Ντε Τζούλιους και Νόλεϊ. Οι γηπεδούχοι πήγαν και στο 9-6 στο 4′, αλλά οι Ισραηλινοί έτρεξαν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 15-9, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Οι Ρόμπερτς και Γούντμπερι μείωσαν σε 15-13 για τους γηπεδούχους, αλλά τα τρίποντα των Μόργκαν και Σμιθ πήγαν τη Χάποελ στο +8 (21-13, 7′). Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 23-17. Σε αντίθεση με ό,τι έγινε στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη. Με πρωταγωνιστή τον Ουάιλι, η ομάδα του Ισραήλ βρέθηκε στο 29-22 στο 14′, αλλά στη συνέχεια ο Άρης ήταν καταιγιστικός. Η ελληνική ομάδα πέτυχε έντεκα συνεχόμενους πόντους και βρέθηκε στο +4 (33-29, 17′), με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί για τρεις και να βάζει… φωτιά στο “Αλεξάνδρειο”. Η Χάποελ μείωσε στον πόντο (33-32), αλλά το πρώτο μέρος έκλεισε με τον Άρη στο +7 (39-32), με σερί 6-0 από δύο δίποντα του Τολιόπουλου και δύο βολές του Ντε Τζούλιους.