Ανώτερη η ομάδα του Άρη Λεπενούς πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας, απέναντι στην ανέτοιμη ομάδα του Κεραυνού Γαβαλούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα αρκετά νωρίς, σε ένα σημείο του αγώνα που πίεζαν ασφυκτικά τους αντιπάλους, όταν μετά απο συνεχόμενα κόρνερ ο Μακρυπίδης με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Κατερινόπουλο. Μέχρι τα μέσα το ημιχρόνου το σκηνικό ήταν ίδιο με τους γηπεδούχους να πιέζουν για να βρούν ένα δεύτερο γκόλ και να κλειδώσουν τη νίκη, στη συνέχεια όμως ο ρυθμός έπεσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να βρίσκουν δεύτερο γκόλ στο 55ο λεπτό, όταν ο Κοσμάς σπάει όμορφα την μπάλα στον Τσιούνη που προλαβαίνει τον Κατερινόπουλο και πλασάρει εύστοχα. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, και το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς σημαντικές φάσεις.

Στο 70′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Παγώνης

Καλύτερες φάσεις και γκόλ:

2′ Αντεπίθεση απο δεξιά με Παγώνη και Μουρτζιάπη να αλλάζουν την μπάλα με τον τελευταίο να κάνει το σούτ άουτ.
12′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Παγώνης εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Τσιούνη, αυτός του έδωσε ξανά την μπάλα και έβγαλε την σέντρα στην περιοχή, με την μπάλα να φτάνει στον Μακρυπίδη που με ωραία κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.
14′ Αντεπίθεση και σούτ απο τον Δ. Θεοδωρόπουλο μπλοκάρει εύκολα ο Γεωργίου
20′ Κεφαλιά μέσα απο την περιοχή του Παντελή Τζαμαλή φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι άουτ
22′ Πολύ καλό σούτ του Γκόγκα άουτ
30′ Κάθετη του Παγώνη στον Τσιούνη που κάνει το σούτ στην κίνηση με τον Κουρσάρη με τάκλιν να βρίσκει την μπάλα και να την στέλνει κόρνερ που περνάει ανεκμετάλλευτο.
48′ Κεφαλιά του Μακρυπίδη ελάχιστα άουτ
55′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Κοσμάς με ωραία προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή και σπάει την μπάλα στον Τσιούνη που προλαβαίνει τον Κατερινόπουλο και πλασάρει εύστοχα
60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απο τον Γκόγκα η μπάλα καταλήγει στην συμβολή των δοκών και στη συνέχεια απομακρύνεται απο τους αμυντικούς.
85′ Ο Μουρτζιάπης γυρίζει την μπάλα στον Τσιούνη που κάνει το σούτ στην κίνηση και καταλήγει άουτ.

Συνθέσεις:

Άρης Λεπενούς (Μόρις Τσίβιτς-Τάσος Σπαής): Γεωργίου, Ι. Μουρτζιάπης(86’Π Μουρτζιάπης), Βασιλάρης, Π. Τζαμαλής, Βαμβακάς (68′ Σ. Θώδης), Μακρυπίδης, Παγώνης, Ε. Τζαμααλής, Γκόγκα (90΄Κατσιγιάννης), Κοσμάς, Τσιούνης.

Κεραυνός Γαβαλούς (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Μπαλάφας, Κούτσιας (56΄Βδουκάκης), Κωνσταντίνου, Κουρσάρης, Τραγουλιάς, Α. Θεορωρόπουλος, Κουζέλης, Δ. Θεοδωρόπουλος, Μουχάνης(56΄Μουρτζιάπης), Κοκώνης.

Δείτε βίντεο με της δηλώσεις των προπονητών και φωτογραφικό υλικό:

Περισσότερες φωτογραφίες σε λίγο…

Το άρθρο Πρεμιέρα με τρίποντο ο Άρης Λεπενούς… 2-0 τον Κεραυνό Γαβαλούς (φωτο-βίντεο) εμφανίστηκε πρώτα στο agrinio24.gr.