Περισσότεροι από 3800 δρομείς κάθε ηλικίας από 52 χώρες συμμετείχαν σε όλες τις διαδρομές, ενώ ρεκόρ στην κλασική απόσταση πέτυχε ο Κενυάτης Kurgat Kiptoo Moses με 2:16:08 που είναι ένας από τους καλύτερους χρόνους που έχουν επιτευχθεί σε Μαραθώνιο στην Ελλάδα.

«Μου άρεσε πολύ η διαδρομή και ο αγώνας, όλα ήταν πολύ όμορφα και θέλω να έρθω ξανά. Θα καλέσω και συμπατριώτες μου δρομείς να έρθουν για να τρέξουμε όλοι μαζί», είπε ο μεγάλος νικητής. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Charles Thomas επίσης από την Κένυα με 2:27:46 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Πολωνός Dominik Malik με 2:52:56. Στην τέταρτη θέση και πρώτος Ελληνας ήταν ο Παναγιώτης-Στυλιανός Δημητρίου με χρόνο 2:52:56.

Στις γυναίκες πρώτη θέση για την Moonika Kitt από την Εσθονία σε 3:22:14, ενώ δεύτερη τερμάτισε η Hannah Garvey με 3:24.32 από τη Μεγάλη Βρετανία και τρίτη ήταν η Ana Maria Wilson από την Κολομβία με 3:27:39. Πρώτη Ελληνίδα ήταν η Ευαγγελία Βλαχάκη με 3:28:31.

Στον αγώνα του Ημιμαραθώνιου μεγάλος νικητής ήταν ο Μιχάλης Χατζηιωάννου με 1:14:45, ο οποίος τιμά συνεχώς τον Μαραθώνιο Ρόδου με την παρουσία του και στις γυναίκες νίκησε η Ουκρανή Anna Georgievskaya σε 1:33:59.

Ξεχωριστή παρουσία στη διοργάνωση είχε και ο πρωταθλητής του Μαραθώνιου της Αθήνας, Παναγιώτης Καραΐσκος που ήταν ο μεγάλος νικητής των 10χλμ. με 32:06, ενώ η Ιρλανδή Rachel Murphy ήταν πρώτη στις γυναίκες με 41:40.

Ένα μεγάλο πάρτι στη Ρόδο

Πέρα, όμως, από τους χρόνους και τις επιδόσεις, ο 9ος Μαραθώνιος Ρόδου εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο δρομικό πάρτι με την παρουσία χιλιάδων δρομέων αλλά και φιλάθλων που βγήκαν στους δρόμους του νησιού και ενθάρρυναν τους συμμετέχοντες.//Λ.