Βενεζουέλα και Εκουαδόρ ήταν οι μεγάλες κερδισμένες του δεύτερου ομίλου του Copa America.

Η πρώτη αποτελεί αδιαμφισβήτητα την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης, και κατόρθωσε το απόλυτο στην φάση των ομίλων με 9 βαθμούς, επικρατώντας και της Τζαμάικα με 3-0.

Μπεγιό και Ροντόν “καθάρισαν” το παιχνίδι μέσα σε επτά λεπτά (49΄-56΄), πετυχαίνοντας αμφότεροι το δεύτερο γκολ τους στη διοργάνωση.

Ο Έρικ Ραμίρεζ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 85ο λεπτό, και η Βενεζουέλα ετοιμάζεται για τον προημιτελικό απέναντι στον Καναδά.

Εκεί δε θα δώσει το “παρών” το Μεξικό του Ορμπελίν Πινέδα, που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν απέναντι στο Εκουαδόρ. Παρά την ανωτερότητά του, δεν κατάφερε να αποτρέψει τη λευκή ισοπαλία (0-0), με τον παίκτη της ΑΕΚ να ξεκινά βασικός και να αγωνίζεται για 67 λεπτά.

Το Εκουαδόρ άντεξε και θα αντιμετωπίσει το υψηλό εμπόδιο της Αργεντινής στους “8”.