Ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας με εντολή Πίκολι η Κάλιαρι. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που η Πάρμα ισοφάρισε προσωρινά από τα 11 μέτρα με τον Έρνάνι στο 87ο λεπτό οι παίκτες του Νίκολα βρήκαν τον τρόπο να δραπετεύσουν από το Ένιο Τραντίνι και να πάρουν έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Κάλιαρι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Πίκολι να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Σουζούκι. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” ξανά το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σουμπέρτο σταμάτησε στο αντίπαλο αριστερό δοκάρι. Στο 8΄ ο Γέρι Μίνα σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR.

Η Κάλιαρι τελικά κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε στο 34΄ με κεφαλιά του Ζορτέα. Δύο λεπτά μετά ο Πικόλι σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ στο 37΄ το δυνατό σουτ του Μαν για την Πάρμα πέρασε άουτ. Η Πάρμα μπήκε αποφασισμένη να βρει το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφερε με τον Μαν στο 62΄ για το 1-1. Ένα λεπτό μετά ο Πικόλι σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 75΄ οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μαρίν για το 1-2 της Κάλιαρι. Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει με το σκορ να βρίσκεται στο 2-1, η Πάρμα κέρδισε πέναλτι που το μετέτρεψε σε τέρμα ο Ερνάνι κάνοντας το 2-2, αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στην επόμενη φάση ο Πίκολι με φοβερό τελείωμα σκόραρε χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 3-2 στην ματσάρα του “Ένιο Τραντίνι”