Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας 4-0 της Λαμίας στο “Γ. Καραϊσκάκης” για την 3η αγωνιστική της Super League, έκαναν το 3/3 και παρέμειναν πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα με 9 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε και στο… χορτάρι πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αποκομίζοντας θετικό αποτέλεσμα στο 5ο διαδοχικό παιχνίδι του σε όλες τις διοργανώσεις, με τέρματα 16-1. Μετά τη νίκη – πρόκριση στους ομίλους του Europa League, επί της Τσουκαρίτσκι, αυτή τη φορά επικράτησε 4-0 της Λαμίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League, έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην πρώτη θέση με εννέα βαθμούς. Από την άλλη, η Λαμία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον… έπεσε στην τέταρτη θέση με τέσσερις βαθμούς.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να πιέσει τη Λαμία, κυκλοφορώντας την μπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα απείλησε μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Φορτούνη να τροφοδοτεί τον Μπιέλ μέσα στην περιοχή και τον τελευταίο να πλασάρει άστοχα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι περισσότερο ενεργητικοί στο χορτάρι, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι όμως, ανέβασαν ρυθμό και στη συνέχεια προσπάθησαν να απειλήσουν, αρχικά με τον Καρλίτος στο 10ο λεπτό του οποίου την προσπάθεια σταμάτησε ο Πασχαλάκης και σε νέο χρόνο, επίσης με τον 33χρονο Ισπανό, όμως ο Ντόη έδιωξε σε κόρνερ. Μετά το πρώτο 10λεπτο, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ισορρόπησε και ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Καρλίτος να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των “ερυθρόλευκων”. Στο 18ο λεπτό όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι Πειραιώτες λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μασούρα να κάνει το γύρισμα και να γράφει το 1-0, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο ματς. Ο Έλληνας διεθνής σκόραρε το τρίτο διαδοχικό του τέρμα σε ισάριθμα μάτς, αφού βρήκε γκολ και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, με Ατρόμητο και Τσουκαρίτσκι.

Ο Γιώργος Μασούρας πανηγυρίζει το τρίτο του διαδοχικό τέρμα σε ισάριθμα ματς, έχοντας σκοράρει και στις αναμετρήσεις κόντρα σε Ατρόμητο για το πρωτάθλημα και Τσουκαρίτσκι για τα playoff του Europa League. (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Μετά την επίτευξη του γκολ, οι “ερυθρόλευκοι” ανάκτησαν τον έλεγχο, με τους Μασούρα και Μπιέλ να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι. Οι προσπάθειες της ομάδας του Ντιέγκο Μαρτίνεθ απέδωσαν καρπούς, καθώς στο 32ο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά της. Μετά από ωραία συνεργασία των, Μασούρα και Κίνι, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 2-0. Η Λαμία προσπάθησε να βρει τις στιγμές της, πάτησε περιοχή και απείλησε με τον Βασιλαντωνόπουλο, που όμως κόπηκε σωτήρια από τον Ρέτσο. Οι “ερυθρόλευκοι” στην αντεπίθεση, έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 3-0, με τον Μπιελ να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Η πολιορκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους, με το 2-0 όμως να παραμένει και τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.

Μονομαχία Ρέτσου – Καρλίτος σε μια από τις στιγμές που ο 33χρονος Ισπανός έβαλε… δύσκολα στην άμυνα του Ολυμπιακού. (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν τον πρώτο λόγο και να κυκλοφορούν τη μπάλα. Η Λαμία όμως ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με το σουτ του Τζανετόπουλου να μην ανησυχεί τον Πασχαλάκη και να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του. Στο 52ο λεπτό, ήρθε η καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τη συνεργασία Μπιέλ και Ελ Κααμπί και το σουτ του τελευταίου που απέκρουσε ο κίπερ των φιλοξενούμενων. Μετά από τη διακοπή για τον τραυματισμό του Λόνγκο στα πλευρά, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν και τρίτο τέρμα. Μετά από κατέβασμα του Ροντινέι από τη δεξιά πλευρά, έκανε τη σέντρα, με τον Βασιλαντωνόπουλο να βρίσκει τη μπάλα και άθελά του να τη στέλνει στα δίχτυα για το 3-0. Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με τον Ελ Κααμπί να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμη γκολ. Ο Μασούρας τροφοδότησε τον Μπιέλ ο οποίος έκανε τη σέντρα, με τον Μαροκινό να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ. Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 70ο λεπτό, με τον Καρλίτος να βρίσκει δίχτυα και το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τους Πειραιώτες να είναι και πάλι περισσότερο κινητικοί με τις προσπάθειες του Φορτούνη να μπλοκάρονται. Στο 84ο λεπτό, η Λαμία δημιούργησε πολύ σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει με τον Ακούνια να σουτάρει και τον Πασχαλάκη να αποκρούει δύσκολα και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Οι “ερυθρόλευκοι” έψαξαν και τα τέταρτο γκολ λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, με τον Φορτούνη να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κοσέλεφ. Στα τελευταία λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν την αντίπαλη περιοχή και στο 90+5 κατάφεραν να βρουν το τέταρτο τέρμα τους, ολοκληρώνοντας με εμφατικό τρόπο την αναμέτρηση.

Γκολ: 19′ Μασούρας, 32′ Φορτούνης, 62′ Βασιλαντωνόπουλος (αυτογκόλ), 90+5 Ελ Κααμπί
Κίτρινες: 35′ Ρέτσος, 69′ Μπιέλ / 17′ Τζανετόπουλος, 39′ Μαρτίνες, 56΄Σλίβκα