Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος
(Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος *1 συμμετοχή (Γουέστ Χαμ): Εκτός αποστολής.
Τζορτζ Μπάλντοκ 3 συμμετοχές (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τσιμίκας 2 συμμετοχές (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 61 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Έβερτον.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης
12 συμμετοχές/2 ασίστ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από τη Λιντς.
Δημήτρης Γούτας 12 συμμετοχές/1 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπλάκμπερν.
Μανώλης Σιώπης 10 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπλάκμπερν.

Ισπανία:

Λα Λίγκα

Τάσος Δουβίκας 7 συμμετοχές/2 γκολ (Θέλτα): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από την Ατλέτικο Μαδρίτης.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 7 συμμετοχές (Μόντσα): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Ρόμα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 6 συμμετοχές (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Φροσινόνε.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 5 συμμετοχές (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής

Σέριε Β
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Κουρφαλίδης 5 συμμετοχές (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) με την Καταντσάρο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 8 συμμετοχές/2 γκολ (Μπάρι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μοντένα.
Πάνος Κατσέρης 7 συμμετοχές/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Φεραλπισάλο.
Δημήτρης Νικολάου 8 συμμετοχές (Σπέτσια): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (23/10) στις 21:30, εκτός έδρας, κόντρα στην Παλέρμο.
Δημήτρης Σουνάς 7 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Φεραλπισάλο.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 6 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 8 συμμετοχές (Όσναμπρουκ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Βέχεν.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 6 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από τη Νυρεμβέργη.
Μανώλης Σάλιακας 9 συμμετοχές (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Πάντερμπορν.
Χρήστος Τζόλης 8 συμμετοχές/5 γκολ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-3) επί της Καϊζερσλάουτερν.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Απόστολος Βέλλιος 8 συμμετοχές/3 γκολ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 53 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-2) επί της Εξέλσιορ. Σκόραρε το δεύτερο (66′) και το τέταρτο (81′) γκολ της ομάδας του.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 8 συμμετοχές/3 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-2) από την Τζβόλε.
Βασίλης Μπάρκας 7 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-3) επί του Άγιαξ.
Βαγγέλης Παυλίδης 9 συμμετοχές/13 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Χέρενφεν. Πέτυχε… και τα τρία γκολ της ομάδας του, σκοράροντας για ένατο συνεχόμενο αγώνα στο πρωτάθλημα.
Δημήτρης Σιόβας 9 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Αϊντχόφεν.

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος
11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Ραπίντ Βιέννης.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
5 συμμετοχές (Νόβι Πάζαρ): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Τσουκαρίτσκι.

Μάριος Πουρζιτίδης 9 συμμετοχές
(Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από τη Σλάβια Πράγας.

Ανδρέας Γιαννιώτης
8 συμμετοχές (Κασίμπασα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Σίβασπορ. Αναδείχθηκε ως πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.
Στέλιος Κίτσιου 6 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 6 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Κουρμπέλης 3 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (23/10), εντός έδρας, κόντρα στην Αλάνιασπορ.
Τάσος Μπακασέτας 8 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (23/10), εντός έδρας, κόντρα στην Αλάνιασπορ.
Δημήτρης Πέλκας 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Μπασακσεχίρ): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Σαμσουνσπόρ.
Αχιλλέας Πούγγουρας 1 συμμετοχή (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Ταξιάρχης Φούντας 5 συμμετοχές (Τράμπζονσπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (23/10), εντός έδρας, κόντρα στην Αλάνιασπορ.
Χάρης Χαρίσης 8 συμμετοχές (Σίβασπορ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 4 συμμετοχές (Ανκαραγκούτσου): Έμεινε στον πάγκο.

Κύπρος:

Γιάννης Ανέστης 5 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Κάργας 4 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Δόξας Κακωτοπιάς.
Γιώργος Κατσικάς (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μελισσάς 7 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τον ΑΠΟΕΛ.
Φιορίν Ντουρμισάι 5 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τον ΑΠΟΕΛ.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 6 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την ΑΕ Λεμεσού.
Σταύρος Τσουκαλάς 7 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμμετοχές (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Νέας Σαλαμίνας.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 7 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (5-2) από την Πακς.
Αργύρης Καμπετσής 1 συμμετοχή (Ντιοσγκίορ): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ντεμπρετσένι): Εκτός αποστολής.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 6 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Γιαγκελόνια.
Χρήστος Δώνης 12 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κορόνα Κιέλτσε.
Αλέξανδρος Κατράνης 12 συμμετοχές (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πογκόν Στσζέτσιν.
Ευθύμης Κουλούρης 12 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πιάστ Γκλίβιτσε.
Λεονάρντο Κούτρης 12 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πιάστ Γκλίβιτσε.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 9 συμμετοχές (Βάρτα Πόζναν): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (23/10), εκτός έδρας, με τη Σταλ Μιέλετς.
Στράτος Σβάρνας 3 συμμετοχές (Ρακόφ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.
Αντώνης Τσιφτσής 1 συμμετοχή (Ρακόφ): Έμεινε στον πάγκο.

Ρουμανία:

Απόστολος Διαμαντής
(Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Στρούγγης 1 συμμετοχή (Αράντ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Κλουζ): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (23/10), εντός έδρας, με την Οτελούλ.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 8 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Μόραβτσε-Βράμπλε.
Γιάννης Νιάρχος 7 συμμετοχές/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5-1) από τη Ζίλινα.
Σπύρος Ρισβάνης 7 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Έμεινε στον πάγκο.
Κυριάκος Σαββίδης 5 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Έμεινε στον πάγκο.

Μολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
5 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Έμεινε στον πάγκο.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 21 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ
(Χάκα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ούλου.
Γιώργος Κανελλόπουλος 20 συμμετοχές/1 ασίστ (Ελσίνκι): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την KuPS.
Κώστας Κωτσόπουλος 7 συμμετοχές/1 γκολ (Μάριεχαμν): Εκτός αποστολής.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης
26 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Κάλιου): Εκτός αποστολής.

Βραζιλία:

Ανδρέας Σάμαρης 4 συμμετοχές (Κοριτίμπα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Παλμέιρας.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 5 συμμετοχές (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από την Ιτιχάντ Κάλμπα.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 27 συμμετοχές/17 γκολ/1 ασίστ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με το Σινσινάτι. Πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (12′, 32′).
Γιώργος Κούτσιας 27 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Σικάγο Φάιερ): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Νιού Γιόρκ Σίτι.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 3 συμμετοχές/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νορθ Ιστ Γιουνάιτεντ.
Δημήτρης Χατζηισαΐας 3 συμμετοχές (Πούνγιαμπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Γιαμσεντπούρ..

Ινδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 12 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-1) επί της Μαντούρα Γιουνάιτεντ. Δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, που πέτυχε ο Άλεξ στο 25′.