Η Μονακό επικράτησε την Βιλερμπαν με 87-77, φτάνοντας αν και άτυπα λόγω Παναθηναϊκού στην δεύτερη θέση της Euroleague και περιμένει στραβοπάτημα των πράσινων στην αναμέτρηση με την Βίρτους Μπολόνια.

Η Μονακό σοβαρεύτηκε στον επίλογο του αγώνα με την Βιλερμπάν στην “LDLC Arena” και με ρεκόρ 21-11 αναρριχήθηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 87-77 της γαλλικής ομάδας, για την 32η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 25η ήττα τους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς υποτίμησε στα πρώτα 30 λεπτά τους Γάλλους, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (61-56) και έδειχναν ικανοί για μία χωρίς αντίκρισμα έκπληξη. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι σοβαρεύτηκαν και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 31-16 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, σβήνοντας κάθε υποψία αμφισβήτησης από τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Έλι Οκόμπο με 16 πόντους, ενώ από τους Γάλλους πάλεψε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87