Αγχωτική νίκη με ανατροπή για τον Αστέρα Καμαρούλας με 2-1 επί της Δάφνης Μεγάλης Χώρας, μια νίκη που τον διατηρεί κοντά στην κορυφή.

Ρεπορτάζ: Άγγελος Πολύζος

Η ομάδα του Πάνου Βραχωρίτη είχε ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει κινδύνους στην φιλοξενούμενη ομάδα, που παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκόλ της νίκης αφήνοντας αρκετά αμυντικά κενά που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και πήραν προβάδισμα στο σκόρ στο 75ο λεπτό. Δεν το χάρηκαν πολύ όμως καθώς ο Κουκογιάννης που είχε περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά νωρίτερα, με σούτ στο 78′ ισοφάρισε και στο 84′ με νέο σούτ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να αποδράσουν με τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Θανάσης Νταλακούρας νικήθηκε απο τον Σαμαρά στην εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαιτητής: Τάκος – Βοηθοί: Ροδάτος,

11′ Σέντρα απο αριστερά απο τον Ζάγκα κεφαλιά του Πετρονικολού άουτ
20′ Σέντρα απο δεξιά του Παναγιωτόπουλου κεφαλιά του Ξηροκώστα άουτ
24′ Συρτό σούτ του Λαγοπάτη μπλοκάρει ο Σαμαράς
36′ Σούτ του Γαλαζούλα πάνω απο το δοκάρι άουτ
39′ Σούτ του Ζάγκα μπλοκάρει ο Γώγος
42′ Σέντρα απο δεξιά του Θανάση Νταλακούρα κεφαλιά του Γ. Μολώνη μπλοκάρει ο Σαμαράς
50′ Πάσα του Αλέξανδρου Νταλακούρα στον Λαγοπάτη που σουτάρει με τον Σαμαρά να μπλοκάρει
64′ Κεφαλιά του Σαλαγιάννη μπλοκάρει ο Γώγος
67′ Σούτ διαγώνιο του Κοκώνη αποκρούει ο Γώγος, η μπάλα φτάνει στον Σαμψώνα που κάνει νέο σούτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ
70′ Αντεπίθεση με τον Βώπη που κάνει συρτή σέντρα η μπάλα φτάνει στο ύψος της περιοχής στον Αλ.Νταλακούρα που κάνει φαλτσαριστό σούτ και ο Γιώτης διώχνει πάνω στη γραμμή
72′ Ο Παναγιωτόπουλος λίγο έξω απο την περιοχή και δεξιά κάνει το δυνατό σούτ με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Γώγου και στη συνέχεια απομακρύνεται απο τους αμυντικούς.
75′ Γκόλ 0-1: Αντεπίθεση απο αριστερά με τον Γ. Μολώνη που βγάζει τη σέντρα η μπάλα φτάνει στον Βώπη που κάνει δυνατό συρτό σούτ απο το ύψος της περιοχής και την στέλνει στα διχτυα.
78′ Γκόλ 1-1: Ο Κουκογιάννης μετά απο σέντρα του γαλαζούλα κάνει το συρτό σούτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
80′ Σούτ του προωθημένου Γιώτη μπλοκάρει ο Γώγος
84′ Γκόλ 2-1: Διαγώνιο σούτ του Κουκογιάννη απο την γωνία της περιοχής και αριστερά καταλήγει στα δίχτυα του Γώγου.
86′ Κεφαλιά του Θανάση Νταλακούρα μέσα απο την περιοχή μπλοκάρει ο Σαμαράς
92′ Αντεπίθεση με τον Μούχα που προλαβαίνει τον Σαμαρά, “τσιμπάει” την μπάλα, και αντρέπεται απο τον τερματοφύλακα, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Το εκτελεί ο Θανάσης Νταλακούρας και ο Σαμαράς αποκρούει.

Συνθέσεις

Αστέρας Καμαρούλας (Παναγιώτης Βραχωρίτης): Σαμαράς, Παναγιωτόπουλος, Ζαμπάρας, Γιώτης, Κωστής, Καπέλης (58′ Σαμψώνας), Ξηροκώστας (58′ Σαλαγιάννης), Πετρονικολός, Τσακανίκας (67′ Κοκώνης), Γαλαζούλας, Ζάγκας (72′ Κουκογιάννης).

Δάφνη Μεγάλης Χώρας (Μπάμπης Κολύδας): Γώγος, Τασολάμπρος, Μούχας, Ασβεστόπουλος, Μολώνης Π. (55′ Ζαρκανίτης), Νταλακούρας Αθ., Νταλακούρας Αλ. (88′ Ντάικος), Μολώνης Γ., Βώπης, Φεγγούλης, Λαγοπάτης.

Δείτε τις δηλώσεις των δύο προπονητών, Πάνου Βραχωρίτη και Μπάμπη Κολύδα, και του ποδοσφαιριστή Ξενοφώντα Παναγιωτόπουλου.

Δείτε φωτογραφίες

Το άρθρο Τρίποντο με ανατροπή για τον Αστέρα Καμαρούλας… 2-1 την Δάφνη Μεγάλης Χώρας (βίντεο – φωτο) εμφανίστηκε πρώτα στο agrinio24.gr.